06 Eylül 2018 00:00

'2001: Bir Uzay Macerası' Altyazı’da

Sinema Dergisi Altyazı, Eylül sayısında Stanley Kubrick’in ‘2001: Bir Uzay Macerası’nı kapağına taşıdı.

'2001: Bir Uzay Macerası' Altyazı’da

Görsel: Altyazı Eylül sayısı kapağından alınmıştır

Paylaş

Aylık Sinema Dergisi Altyazı 186. sayısında kapağını Stanley Kubrick imzalı bilimkurgu klasiği ‘2001: Bir Uzay Macerası’na ayırıyor. İnsanın evrendeki yerine dair kadim soruları yeniden soran, teknik yetkinliği ve tematik derinliğiyle sinema tarihinin başyapıtları arasında kabul edilen filmin ellinci yılı, sekiz yazıdan oluşan kapsamlı bir dosyayla kutlanıyor.

Günümüz Almanya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Christian Petzold, “Baskıcı Zamanlarda Aşk” üçlemesinin son filmi Transit’te zamansız bir mülteci hikâyesi anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nı günümüz mekânlarına taşıyan Transit’le ilgili yazısında Fırat Yücel, filmin anakronik yaklaşımını milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının arttığı günümüz siyasi atmosferi üzerinden yorumluyor.

AYÇA ÇİFTÇİ WESTERN’İ YAZDI 

2017’de Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan ve İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale ödülünü kazanan Western, Bulgaristan’a giden bir grup Alman işçiyle yöre halkı arasındaki gerilimi konu alıyor. Ayça Çiftçi, filmi günümüz Avrupa’sına uyarladığı western kalıpları üzerinden incelerken yönetmen Valeska Grisebach’ın, ele aldığı konuya olgun bir iyimserlikle yaklaştığını vurguluyor.

Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülüyle dönen Karanlıkla Karşı Karşıya, Ku Klux Klan’ı çökertmek için örgüte sızan Afrikalı-Amerikalı bir polis memurunun hikâyesini anlatıyor. Engin Ertan, filmin Spike Lee’nin uzun zamandır yaptığı en politik film olduğunu ancak ırkçılık sorununu öfkesiz bir yaklaşımla ele aldığını savunuyor.

Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Müge Turan, Aki Kaurismäki’nin 2002 yapımı Geçmişi Olmayan Adam (Mies Vailla Menneisyyttä) filmini yazdı. Yönetmen Burak Çevik ise, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde“Sinemanın Ormanları” başlıklı bir seçkiyi Altyazı okurlarıyla paylaşıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Altyazı Eylül sayısı kapağı

ÖNCEKİ HABER

Barbaros Şansal'a KKTC'de sözlü taciz, tehdit ve hakaret

SONRAKİ HABER

"Koç Üniversitesinde kedi ve köpekler kapanla dışarı atılıyor" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa