05 Eylül 2018 13:35

Ramazan Bayramı'nda ülkesine giden 143 bin Suriyeliden 50 bini dönmedi

Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, toplam 252 bin Suriyelinin ülkesine dönüş yaptığını belirtti.

Fotoğraf: Abdulkadir Hüseyin Yıldırım/AA

Paylaş

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdür Vekili Abdullah Ayaz, bu yıl Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine giden Suriyelilerden 50 bininin gönüllü olarak Türkiye'ye dönmediğini belirtti. Ayaz Kurban Bayramı sonrasındaki dönüşlerin devam ettiğini, ancak ülkelerinde kalan Suriyeli sayısının yüksek olacağını düşündüklerini söyledi.

Ayaz, Türkiye'de bulunan 153 bin 258 Suriyelinin Ramazan Bayramı'nda ülkesine gittiğini belirtti. Ayaz, geçen yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında ülkelerine gitmeleri için çıkış izni verilen Suriyelilerden de 40 binden fazlasının Türkiye'ye dönüş yapmadığını söyledi. Ayaz, "2017 ve 2018 yıllarında bayram nedeniyle ülkelerine çıkış yapan Suriyelilerin kayda değer bir kısmının geri dönmemiş olması dikkat çekici. Suriyelilerden 2017'de bayramlarda çıkış yapanların yaklaşık yüzde 15'i, 2018'de ise yaklaşık yüzde 57'si ülkemize geri dönmemişlerdir" diye konuştu.

Ayrıca toplamda 252 bin Suriyelinin ülkesine dönüş yaptığını belirten Ayaz, "Türkiye'ye dönmeyen Suriyeli sayısı, bayram vesilesiyle Suriyelilere tanınan bu imkanın ne kadar doğru bir adım olduğunu göstermiştir" ifadelerini kullandı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye, Rusya, ABD ve Türkiye'den İdlib açıklamaları

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...