03 Eylül 2018 17:39

Cem Küçük uyardı: Gazeteler köşe yazısız çıksa kimse fark etmez

Hedef göstermeleri ile meşhur Türkiye yazarı Cem Küçük, iktidara yakın yazarların okunmadığını dile getirdi.

Fotoğraf: @cemkucuk55/Twitter

Paylaş

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye yazarı Cem Küçük, iktidara yakın yazarların okunmadığını ve ‘yaşayan ölü’ler olduğunu söyledi. ‘Yok hükmündeler’ ifadesini kullanan Küçük, Hürriyet yazarları Ahmet Hakan ve Ertuğrul Özkök’ün de “Eskiye oranla dehşet okur kaybetti”ğini yazdı.

Cem Küçük’ün “Köşe yazarlığının ve yorumculuğun sonu” başlığıyla yayımlanan yazısında, “Acaba 2018 biterken biz de Türkiye’de köşe yazarlığının ve hatta yorumculuğun sonuna mı geldik?” diye sordu. Küçük şöyle devam etti: “Ne söylediklerini halktan hiç kimsenin taktığı yok. Sözlerinin bir değeri kalmadı. Zaten çoğu köşe yazarının ismini toplumun yüzde 99,9’u tanımıyor. Köşe yazarları genelde “Benim halkta karşılığım var” diyerek kendi kendini kandırıyor. İster hükûmetin yanında ister hükûmetin muhalifi olsun bu fotoğraf değişmiyor. 3-4 sene öncenin çok okunan ideolojik yazarlarını da kimsenin taktığı yok. (...) Sadece köşe yazarı değil TV’lerde yorum yapan konuk havuzu da ölü ve bitik durumda. 250 kere anaakım ekrana çıktığı ve köşe de yazdığı hâlde toplumun hiç tanımadığı adam dolu ortalık. Eskiden bazı kişiler ilk TV’ye çıkışında bile olay oluştururlardı. Hem bizim taraftan hem karşı taraftan vardı böyle yıldız isimler. Şimdi bu dönemin sonuna gelindi. 250 kere prime time’da anaakım ekrana çıkıp ve bir de köşe yazıp tanınmamak ve bilinmemek. Bu gerçekten akıl almaz bir başarı. (...) Bazı yazarlar gün boyu 1 tık almış, evet sadece 1 tık. Babası bile okumamış demek ki. En büyük dev gazetelerde köşesi olan ama yazısını Twitter’dan yayınlayınca 1 rt almayan yazar var. Bunlar da meczup değil eskiden ismi cismi de olan yazarlar.

Çeşitli kesimlerden köşe yazarlarını değerlendiren Küçük iktidara yakın yazarlar için de şu ifadeleri kullandı: “Bizim tarafın sorunu da doğru pozisyonu alıp doğru ilişkileri kurduktan sonra 1 kişinin bile okumayacağı yazılar yazsanız çok okunan bir yazarla aynı kefeye konmanızdır. Sıfıra yakın reyting de alsanız programınızın aynen devam etmesidir. Yani yeteneksizliğin ve korkaklığın ödüllendirilmesidir. Okunmak ve izlenmek değil ilişki ve yalakalık ağları kriter olmuşsa orada iş biter. (...) Bu ülkede bazı gazeteler köşe yazarsız çıksa akşama kadar kimsenin fark etmeyeceğine eminim. Zaten benzer şeyler oldu. Bir yazarın 3 gün üst üste aynı yazısı çıktı ve kimse fark etmedi. Şüphesiz aynı şey bugün Milliyet ve Vatan için de geçerli. Bu gazeteler de köşe yazarsız çıksa kimsenin fark etmeyeceğine eminim.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Almanya istihbaratı AfD’yi izlesin’ tartışması

SONRAKİ HABER

Antep'te tarım işçileri toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...