26 Ağustos 2018 11:53

İsveç’te grev hakkını sınırlama girişimi protesto edildi

İsveç’te sendika bürokratları ve tekellerin grev hakkını sınırlama girişimine karşı eylem yapıldı. 

İsveç’te grev hakkını sınırlama girişimi protesto edildi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Başkent Stockholm’de dün, İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) binası önündeki meydanda bir araya gelen binlerce kişi, grev hakkının sınırlanması için görüş birliğine varan LO ve Ticaret ve Sanayi Odası’nı protesto etti.

Gösteri, LO üyesi federasyon, sendikalar ile grev hakkının sınırlanmasına karşı çıkan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu ‘Strike Back’ adlı örgütlenmenin çağrısı üzerine yapıldı.

IF Metall Fedarasyonu’nun şube yöneticilerinden  Erik Pettersson, “Anlaşmazlıklarda greve başvurmak bizim en önemli silahımız. Onu savunmak zorundayız” diyerek grev hakkının kısıtlanma girişimine karşı mücadelede kararlılık mesajı verdi. 

Elektrikçiler Federasyonu, belediye ve kamu çalışanlarını örgütleyen Kommunal Federasyonu, Boyacılar Federasyonu ve Nakliye İşçileri Federasyonu yöneticileri de,  grev hakkının kısıtlanma girişimini kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘Strike Back’ gösteri öncesi yaptığı açıklamada cumartesi gerçekleştireceği gösteriden hemen sonra Stockholm’de sivil itaatsizlik eylemi de gerçekleştireceğini duyurmuştu. Açıklamada “Biz polisle çatışma istemiyoruz. Sokaklarda grev hakkını savunmak ve bunu kimlerin kısıtlamak istediğini göstermek istiyoruz” ifadelerine yer verilmişti.

Meydandaki gösterinin bitiminden sonra yüzlerce kişi, tren garına doğru yürüyüşe geçti. Barikatları aşmaya çalışanlar ile polis arasında arbede yaşandı. Göstericiler polise kırmızı boya fırlattı. Yüzüne boya isabet eden iki polis hastaneye götürüldü. 

Sveavägen Caddesi’nde bir araya gelen 300 civarında gösterici de polis kuşatmasına alındı. Bu arada ortak bir açıklama yapan 49 hukukçu, grevin çalışanların en temel hakkının hakkı olduğunu belirterek LO yönetimi ve İsveç Sanayi ve Ticaret Odaları’na üzerinde uzlaşmaya vardıkları taslağı yırtmaları çağrısı yaptı.

Söz konusu taslak, toplu iş sözleşmelerin yürürlükte olduğu işyerlerinde yetkili olmayan sendikaların grev yapma ve dayanışma grevine gitmelerini yasaklıyor. 

ÖNCEKİ HABER

İktidara yakın medya Cumartesi Annelerini hiç görmedi

SONRAKİ HABER

Galatasaray’da eylem yapmak isteyen TAYAD üyesi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa