26 Ağustos 2018 11:07

İktidara yakın medya Cumartesi Annelerini hiç görmedi

İktidara yakın medya, 2011 yılında Cumartesi Anneleri’nin Erdoğan ile görüşmesini manşetine taşımıştı. Dün yapılan saldırıyı ise hiç görmedi. 

İktidara yakın medya Cumartesi Annelerini hiç görmedi

İlgili gazetelerin birinci sayfası

Paylaş

Cumartesi Anneleri’ne yönelik polis şiddetini Evrensel, BirGün, Cumhuriyet, Yeni Yaşam ve Sözcü hariç hiçbir gazete görmedi. İktidara yakın gazeteler, Cumartesi Anneleri’nin Erdoğan’la 2011’de yaptığı görüşmeye ise geniş yer vermişti. 

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla yapılan polis saldırısı AKP’ye yakın gazeteler tarafından görülmedi. Onlarca kişinin gözaltına alındığı, annelerin ve milletvekillerinin darbedildiği İstiklal Caddesi üzerindeki polis şiddetini sadece Cumhuriyet, Evrensel Yeni Yaşam, ve Birgün gazeteleri manşetten verdi. 

EVRENSEL: 700. HAFTADA DEVLETİN DEĞİŞMEYEN YÜZÜ

Evrensel Gazetesi gözaltında öldürülen Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’ın 1997 yılındaki ve dün yapılan eylemdeki gözaltına alındığı fotoğraflara yer vererek, “700. haftada devletin değişmeyen yüzü” manşetiyle çıktı. 

YENİ YAŞAM: BU MEYDAN SİZİN AYNANIZ 

Yeni Yaşam Gazetesi de aynı fotoğraflara yer verdi. Gazete, “Bu meydan sizin ayanız” manşetini attı. 

BİRGÜN: ANNELER DEVLETİN AYAKLARI ALTINDA

BirGün Gazetesi ise, “Anneler devletin ayakları altında” manşetiyle, polis şiddetine dikkat çekti. 

CUMHURİYET: BİTMEYEN ZULÜM, BİTMEYEN DİRENİŞ

Cumhuriyet Gazetesi de “Bitmeyen zulüm, bitmeyen direniş” manşetiyle çıktı. 
Sözcü Gazetesi, manşetine tutuklu vekil Enis Berberoğlu haberine yer verirken, “Türkiye’de değişen bir şey yok” başlığıyla Emine Ocak’ın fotoğraflarına ilk sayfadan yer verdi. 

Hükümete yakın gazetelerden sadece Hürriyet, ilk sayfasından Cumartesi Annelerine yer verdi. Hürriyet, sağ alt köşesinde küçük bir kutuda “700. hafta engeli” başlığıyla haberi gördü. 

DOLMABAHÇE’Yİ GÖRDÜLER, GALATASARAY’I GÖRMEDİLER 

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın 5 Şubat 2011 tarihinde Dolmabahçe’de Cumartesi Anneleri’yle yaptığı görüşmeyi birinci sayfalarına büyük taşıyan hükümet yanlısı ve ana akım gazeteler dünkü polis saldırısı hiç görmedi. Hükümet yanlısı gazeteler bugünkü ilk sayfalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malazgirt Savaşı’na dair yaptığı açıklama ve Ayder Yaylası’na TOKİ’nin yapacağı inşaat haberleri yer aldı. (MA)

ÖNCEKİ HABER

Ekonomideki kötü gidişatın ilk faturası eğitime çıkarıldı

SONRAKİ HABER

Bornova Belediyesi’ne grev kararı yarın asılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa