24 Ağustos 2018 15:40

‘Orman yangınlarının söndürülmesinde ayrımcılık yapıldı’

Dersim’deki orman yangınlarını önlemek için oluşturulan gönüllü ekipte yer alan Haydar Çetinkaya yangına müdahale etmeyen yetkililere tepki gösterdi.

‘Orman yangınlarının söndürülmesinde ayrımcılık yapıldı’

Fotoğraf: MA

Paylaş

Dersim’de Munzur Vadisi Milli Park içinde ve Hozat taraflarında çıkan ve yetkililer tarafından söndürülmeyen yangınlar doğa gönüllüsü kişiler tarafından kontrol altına alındı. Bu gönüllülerden olan Haydar Çetinkaya MA’dan Semra Turan’a değerlendirmelerde bulundu.

Çetinkaya, gönüllü ekiplerin orman yangınlarının söndürülmesi için büyük bir çaba ile emek sarf ettiğini belirterek, yasaklı bölgelerde yangını söndürmeye gittiklerini söyledi. Orman İşletme Müdürlüğü’nün hiçbir şekilde yangınlara müdahale etmediğini belirten Çetinkaya, “Türkiye’nin neresinde olursa olsun. Devletin temel görevi ormanları yangınlara karşı korumaktır. Çünkü ormanlar devletin koruması altındadır. Nerede bir yangın ihbarı varsa devlet müdahale etmek zorundadır. Ancak Dersim’de maalesef çifte standart bir uygulama ile karşı karşıyayız. Burada ayrımcılık söz konusu. Batıda bütün olanakları seferber eden devlet maalesef burada ormanların söndürülmesine bile izin vermiyor” diye belirtti.

Yangınların çıkarıldığı bölgelerde “güvenlik” gerekçesiyle yangınların müdahalesine izin verilmediğine yineleyen Çetinkaya, yakılan bölgelerde yanan sadece ormanların olmadığını, içinde yaşayan birçok yaban hayvanı özelikle Vaşak ve dağ keçilerinin olduğunu söyledi. Çetinkaya, yine çok sayıda endemik bitki türünün olduğunu vurgulayarak,  “Biz sadece ormanı söndürmeye gitmiyoruz doğamıza sahip çıkıyoruz. Ekosistemin yok edilmesine karşı çıkıyoruz” dedi. (Dersim/MA)

ÖNCEKİ HABER

Şenyaşar ailesinin avukatı: Dosya savcısının görev yeri değiştirildi

SONRAKİ HABER

Venezuela Dışişleri Bakanı: ABD, Venezuela gerçeğinden korkuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa