22 Ağustos 2018 19:42

Suudi Arabistan ilk kez kadın bir siyasi tutuklu idam edebilir

Suudi Arabistan’da ilk kez kadın bir siyasi tutuklu için idam istendi.

Suudi Arabistan ilk kez kadın bir siyasi tutuklu idam edebilir

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne (HRW) göre, Suudi Arabistan’da savcılar, davaları süren 5 insan hakları savunucusu için idam cezası talep etti. Bu kişiler arasında 2005’te tutuklanan 29 yaşındaki Israa el Ghomgham da var. Savcıların talebi yerine getirilirse, Ghomgham ülkede siyasi nedenlerle idam edilen ilk kadın olacak.

‘CANAVARCA BİR TALEP’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson, dün yaptığı yazılı açıklamada “İdamın her türlüsü dehşet verici ama şiddet içeren bir davranışla dahi suçlanmayan Israa el Ghomgham gibi aktivistlerin idamını istemek canavarca” ifadelerini kullandı.

Merkezi Berlin’de bulunan Avrupa Suudi İnsan Hakları Örgütü’nün (ESOHR) Direktörü Ali Adubisi de İsraa al-Ghomgham’ın idam edilmesinin “çok tehlikeli bir emsal oluşturacağını” söyledi.

AYRIMCILIK KARŞITI EYLEMLERİN LİDERLERİNDEN BİRİ

Ghomgham ve eşi Musa el Haşim, Aralık 2015’te ev baskınında gözaltına alınmıştı. Ghomgham, Katif’teki protestoların liderlerinden biriydi ve Şii karşıtı ayrımcılığa son verilmesini ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyordu.

Suudi insan hakları gruplarına göre Ghomgham, 32 aylık gözaltı süresi boyunca bir avukat tutamadı.

Ghomgham, babasının avukat masraflarının üstlenilmesi için yazdığı bir dilekçe ve bir avukatın bu dilekçeyi görüp yardım etmesi sonrası avukat hizmeti almaya başladı.

KARAR DURUŞMASI 28 EKİM’DE GÖRÜLECEK

Ghomghan’ın 6 Ağustos’ta Riyad’da “terör suçları mahkemesi”ne çıkarıldı ve savcılık idam istedi. Karar duruşmasının 28 Ekim’de yapılacağı söyleniyor. Ülkede idam kararları, Kral Selman’ın onayından sonra infaz ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Esad yönetimine ortak İdlib ‘uyarı’sı

SONRAKİ HABER

Konya’da çuval içinde yakılmış köpek bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa