17 Ağustos 2018 04:56

Dersim'den çağrı: Ne olursa olsun ormanlara sahip çıkılsın

Dersim'deki orman yangınlarına ilişkin Evrensel'e konuşan kurum temsilcileri her ne olursa olsun ormanlara sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Soldan sağa: Mustafa Taşkale, Barış Yıldırım, Alican Önlü. Fotoğraflar: Evrensel

Paylaş

Çağla YOLAŞAN
Diyarbakır

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı kırsal bölgede askeri operasyon sonucu çıktığı iddia edilen ve bir haftadır süren orman yangına yetkililer önceki gün müdahale etmeye başladı. Tunceli Valiliği ise yangının kontrol altına alındığını iddia etti. Evrensel’e konuşan siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri ise, her ne olursa olsun ormanlara sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Dersim’in Hozat İlçesi kırsalında askeri operasyon neticesinde çıktığı iddia edilen yangın bir haftadır söndürülmeyi bekliyordu. Yetkililer önceki gün yangına müdahale için ekip gönderdi. Tunceliği Valiliği ise bir haftadır süren sessizliğini bozarak konuyla ilgili açıklama yaparak, yangının kontrol altına alındığını söyledi. Yangına ilişkin bilgi veren Hozat Belediyesi Meclis Üyesi Erdem Ulaşçelik, kendilerinin 1 haftadır yangına müdahale etmesine izin verilmediğini söyleyerek, “Yangına bir hafta sonunda Hozat Belediyesi ve Hozat Orman İşletme Şefliği ile müdahale gidilmiştir” dedi.

‘YANGINLARA SEYİRCİ KALINMASIN’

Bölge’de bir çok alanda her yaz bu tür orman yangınlarıyla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Emek Partisi Dersim İl Başkanı Mustafa Taşkale, “Bunun sebebi bazen çatışma, bazen başka türlü yangınlar, her ne olursa olsun sonuçta devletin asli görevlerinde biri bu ormanlara sahip çıkmaktır” dedi.   Bu bakımdan kendilerinin ihtiyacının dünyada giderek  azalmakta olan bu tür alanların korunması için her türlü çabayı göstermek olduğunu dile getiren Taşkale,  “Bu bakımdan uzun süredir bu tür alanlara yönelik bazen kasıtlı, bazen çatışmalardan dolayı çıkan yangınlara seyirci kalınıyor. Çağrımız bunlara seyirci kalınmamasıdır” dedi.  

‘YABAN HAYATI EKOLOJİSİ DE ZARAR GÖRDÜ’

Dersim Barosu Başkanı Barış Yıldırım ise anayasada ormanları korunmasına yönelik yükümlülükleri hatırlatarak, yangına müdahale edilmesi gerektiğini söyledi. Yıldırım, “İlimiz ormanlarının şöyle bir özelliği var; bu ormanlar Munzur havzası içerisinde. Sadece ormanlar değil aynı zamanda ilimizin flora ve fauna zenginliği çok güçlü. Bu orman ekosistemi içerisinde 1600’ü aşan sayıda bitki çeşitliliği var. Bu bitkiler ve buradaki yaban hayatı ekolojisi de zarar görüyor bu durumdan” dedi. Yıldırım, “Aynı zamanda dünya kültürel ve doğal mirasının korunmasına dair sözleşme ve BERN sözleşmesine (Avrupa’nın yaban hayatı ve yaşama ortamlarını koruma sözleşmesi) göre korunan türler var. Dolayısıyla müdahale edilmesi gerekiyor” dedi.

‘BİR HAFTADA BİNLERCE HEKTAR ALAN YANDI’

İHD Dersim Şubesi Başkanı Gürbüz Solmaz ise, yangınların askeri operasyonlar sonucu çıktığı söyleyerek, bir hafta oyunca binlerce hektar alan yandığını söyledi. Yangına müdahale edilmesine izin verilmediğini belirten Solmaz, oluşan kamuoyu çerçevesinde yangına müdahale edildiğini söyledi.

‘YANGINLA HALKIN MORAL DEĞERLERİ DE YAKILIYOR’

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ise Dersim’deki orman yangınının sadece bir haftalık bir sorun  olmadığını ifade ederken, “Özellikle son 3 yıldır aynı bölge aynı tarzda yakılıyor” dedi. Dersim’de orman yangınlarının dikkat çekici bir yönü olduğunu söyleyen Önlü, “Son yıllarda özellikle köylere geri dönüşlerin yapıldığı yerleri, halkın moral değerlerinin olduğu ziyaretleri, kendi doğası yakılıyor. Bu bilinçli bir politikadır. Bakın deniyor ki Dersim’de insanlar çok moralsiz, çok umutsuz, huzursuz. Niye? Kendi ziyaretinin yanması, buna çaresizce bakmaları. Mesela bir Hristiyanın kilisesinin, bir Yahudinin havrasının bir Müslümanın camisinin yakıldığını düşünün. O toplumun moral değerleri ne olacaktır” diye sordu.  

Önlü, HDP MYK’sından ve Ekoloji komisyonundan oluşan bir heyetin yangını incelemeYE gittiğinin bilgisini paylaştı. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Depremden önce, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler

SONRAKİ HABER

Coşkun: Kürt sorunu siyasi proje etrafında çözülmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...