13 Ağustos 2018 09:58
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ağustos 2018 10:03

AKP'li Turan: Ergence tavırlar ABD’ye yakışmamaktadır

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımı ve Donald Trump'ın paylaşımlarına ilişkin konuştu.

AKP'li Turan: Ergence tavırlar ABD’ye yakışmamaktadır

Fotoğraf: Burak Gezen/DHA

Paylaş

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, döviz kurundaki dalgalanmalar hakkında, "Tweetle güya ayar vermek Trump’a yakışır mı bilmem ama, bu ergence tavırlar ABD’ye yakışmamaktadır" dedi. 

Milliyet'ten Abdulah Karakuş'a konuşan Bülent Turan, ABD ile yaşanan gerilim ve AKP kongresi hakkında açıklamalarda bulundu.

"Tweet'le güya ayar vermek Trump'a yakışır mı bilmem ama, bu ergence tavırlar ABD'ye yakışmamaktadır" diyen Turan, "Türkiye çok büyük badireler atlattı, bunu da atlatacaktır. Taşlar yerine en kısa zamanda oturacak kuşkusuz. Kaptana güveniyoruz. Nasıl 2008'de ‘kriz teğet geçer dediğinde' bu ifadeyi hafife alanlar mahcup olduysa, bugün de ABD'nin bu yanlış tutumu karşısında heyecanlananlar sonunda mahcup olacaklardır. ABD bu dayatmacı üslubundan vazgeçmezse bir gün hakikaten yanında tek müttefik olarak dolar ve havada uçan üç beş uçağını bulacak" dedi.

ABD'nin sergilediği tavrı eleştiren Turan şunları söyledi: "Uluslararası hukuk ve anlaşmalara bakılırsa ABD ve Türkiye'nin iki eşit ülke konumunda bulunduğu görülüyor. Ayrıca ABD ve Türkiye'nin dost ve müttefik iki ülke olduğu da tarihsel süreç içerisinde çokça vurgulanmıştır. Durum böyleyken Türkiye'de henüz yargılaması devam eden bir vatandaşı hakkında ABD'nin yaygara koparması ve türlü yaptırım kararları alması kendileri adına hazin bir durumdur. ABD hukukun üstünlüğüne mi inanmaktadır yoksa kendi üstünlüğüne mi? Bu bağlamda iki bakanımız hakkında alınan yaptırım kararı bizim için yok hükmündedir. ABD'de Trump yönetimiyle beraber dayatmacı üslup ivme kazandı. Çin ve AB ile olan ticaret savaşları ya da şimdilerde tekrar İran'la olan sorunlar. ABD bu dayatmacı üslubundan vazgeçmezse bir gün hakikaten yanında tek müttefik olarak dolar ve havada uçan üç beş uçağını bulacak." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Muharrem İnce: Hemen bir kriz komitesi kurmalıdır

SONRAKİ HABER

Avrupa’da binlerce öğrenci çevre için sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa