09 Ağustos 2018 20:58

Saraybosna Film Festivali’nde Türkiye'den çok sayıda film yarışacak

Yarın başlayacak Saraybosna Film Festivali'nde 56 ülkeden 266 film gösterilecek.

Fotoğraf: Unsplash

Paylaş

24. Saraybosna Film Festivali (SFF) yarın başlıyor. Bu yıl rekor katılımla düzenlenecek olan  festivalde 56 ülkeden 266 film gösterilerek, 42 filmin dünya prömiyeri yapılacak. Tarihi Ulusal Tiyatro’da 17 Ağustos’a kadar sürecek festivale, bu yıl Türkiye’den çok sayıda yönetmen, senarist ve yapımcı katılacak.

Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelecek çok sayıda yapımcı, yönetmen, aktör, siyasetçi, diplomat, sanatçı ve müzisyenin Ulusal Tiyatro önündeki kırmızı halı yürüyüşü ile başlayacak festivalin açılışı yönetmen Pawel Pawlikowski’nin “Soğuk Savaş (Cold War)” filmiyle yapılacak.

NURİ BİLGE CEYLAN’A ÖDÜL SUNULACAK 

Festivalde, Senarist ve Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, heyecanla beklenen konukların başında geliyor. Festival kapsamında, “Saraybosna’nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü alacak Ceylan’ın, “Ahlat Ağacı”, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Kış Uykusu”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Uzak”, “İklimler” ve “Kasaba” filmleri sinemaseverlerle buluşacak. 59 yaşındaki sanatçı Ceylan’ın fotoğraflarından oluşan “Türkiye Sinemaskop” adlı sergi de Bosna Hersek Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

TÜRKİYE İMZALI YAPIMLAR DA YARIŞACAK

Festivalde öne çıkan filmlerden biri Türkiyeli Yönetmen Osman Nail Doğan’ın ilk uzun metraj filmi “Güvercin Hırsızları”. Dünya prömiyerini bu yıl Saraybosna Film Festivali’nde yapacak film, festivalin ana kategorisinde yarışacak. Bosna Hersek-Türkiye ortak yapımı olan, yönetmenliğini Aida Begiç’in üstlendiği ve Suriyeli yetimlerin dramını anlattığı “Bırakma Beni” adlı film de festivalde gösterilecek.

Festivalin ana kategorisinde ise, Türkiye’den “Güvercin Hırsızları”nın yanı sıra Romanya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan’dan 10 film yarışacak. Ayrıca “Belgesel” kategorisinde yönetmen Didem Pekün’ün “Araf” belgeseli, “Kısa Film” dalında ise Gökçe Erdem’in yönetmenliğini yaptığı “Titanyum” filmi festivalde ödül için mücadele edecek. (Saraybosna/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yemen'de otobüse Suudi saldırısında çoğu çocuk 39 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Ramil Guliyev altın, Copello Escobar gümüş madalya kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...