Kuşadası açıklarında bot alabora oldu: 7 çocuk, 2 kadın öldü

Fotoğraf: İbrahim Uzun/AA

Kuşadası açıklarında bot alabora oldu: 7 çocuk, 2 kadın öldü

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında, mültecileri taşıyan botun alabora olması sonucunda 7 çocuk ve 2 kadın hayatını kaybetti, 4 kişi kurtarıldı.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde mültecileri taşıyan botun alabora olması sonucu, 9 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi kurtarıldı. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, ölenlerden 7'sinin çocuk, 2'sinin kadın olduğu bilgisini paylaştı.

Olaydan sağ kurtulan 4 kişiden biri olan ve botu kullandığı öne sürülen Suriye uyruklu bir kişi, organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

CAN YELEĞİ OLMAYAN BOTA SİLAH TEHDİDİYLE BİNDİRİLMİŞLER

Alabora olan botta eşini ve 3 çocuğunu kaybeden Iraklı Oner Rahad, kıyıdan ayrılmadan önce organizatörlerin can yeleği olmadan bota binmeleri için kendilerini silahla tehdit ettiğini, aile başına 3 bin dolar ödediklerini söyledi.

Hastane morgu önünde kucağında çocuğuyla eşi ve diğer çocuklarının ölümüne feryat eden Onar Rahad, AA muhabirine, kendileri gibi Iraklı bir aile ile Yunanistan'a geçmek için İzmir'den Kuşadası'na geldiklerini, 3'ü Suriyeli 6 organizatörle iki aile için toplam 6 bin dolara anlaştıklarını belirtti.

Rahad, organizatörlerin kendilerine çok kötü davrandığını, bota zorla bindirildiklerini belirterek "Organizatörlerden yelek istedim. 'Hayır yok, bin' dediler. 'Binmezsen öldürürüz' dediler. Birinin elinde silah vardı. 'Eğer gitmezsen seni öldürürüz' dediler. Bota silah zoruyla bindirdiler. 'Paran bizde, eğer gitmezseniz paranızı vermeyiz' dedi. Bizden aile başı 3 bin dolar aldılar." ifadelerini kullandı.

Botu Suriye uyruklu şahsın kullandığını, bu şahsın kıyıdan ayrıldıktan bir süre sonra gelen telefona yanıt verdiğini, hemen ardından gaza basarak bottan atlamaya çalıştığını belirten Rahad, bu sırada çıkan karışıklıkta botun alabora olduğunu söyledi.

Bot battığı sırada 4 yaşındaki oğluna uzandığını, kendisine uzanan kızını ise kurtaramadığını gözyaşları içinde anlatan Rahad, çaresiz olduğunu, ne yapacağını bilemediğini ifade etti. (AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 12:55
www.evrensel.net