Haydar Baş kimdir?

Fotoğraf: DHA

Haydar Baş kimdir?

Bağımsız Türkiye Partisi’nin Genel Başkanı Haydar Baş kimdir?

1947 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon’da tamamladıktan sonra 1970’te Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.

Lisansüstü eğitimi, doktorasını Bakü Devlet Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden aldı.

Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmayı sürdüren Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde görev alıyor.

2001’de kurulan Bağımsız Türkiye Partisi’nin genel başkanı olan Haydar Baş, aynı zamanda partisine yakınlığıyla bilinen Yeni Mesaj gazetesinde yazılar yazıyor. Haydar Baş, seçimlerde kullandığı 'İş aş Haydar Baş' sloganıyla da tanınıyor.

Baş, 2011 yılında Demokrat Parti ile varılan mutabakat gereği partiden milletvekili adayı olmuştu.

Aynı zamanda iş adamı olan Baş, sanayicilik ve tüccarlıkla uğraşıyor.

Haydar Baş’ın, 2018 yılında “yağmaya azmettirme" suçundan 10 yıla kadar hapsi istendi. Mahkeme, dava kapsamında Haydar Baş'ın 3 milyon liralık malvarlığı üzerine tedbir koydu ve yurt dışına çıkışını da yasakladı. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 16:33
www.evrensel.net
ETİKETLER Haydar Baş