İsrail'den Gazze tehdidi: Ya anlaşma olacak ya savaş

Fotoğraf: Mustafa Hassona/AA

İsrail'den Gazze tehdidi: Ya anlaşma olacak ya savaş

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, 'Gazze’deki duruma ilişkin kararda sona yaklaşıldı. Ya anlaşma olacak ya da savaş' dedi.

İsrail güvenlik kabinesi, Birleşmiş Milletler (BM) ve Mısır’ın ara buluculuğunda dolaylı olarak yürütülen Hamas ile kalıcı anlaşma ihtimalinin detaylarını masaya yatırdı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu liderliğinde yapılan görüşmeye, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ve bazı bakanların yanı sıra Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot katıldı.

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Eizenkot’un kabine üyelerini abluka altında tutulan Gazze Şeridi’ndeki son duruma ilişkin bilgilendirdiği belirtilirken, toplantıda bir karara varılıp varılmadığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

NET KARAR ÇIKMADI

İsrail basınında yer alan haberlerde, yaklaşık 4 saat süren görüşmede Başbakan Netanyahu’nun toplantıya katılan bakanlara Hamas’ın elinde tuttuğu iddia edilen 2 İsrail askeri ile 2 sivili teslim etmeyi kabul etmemesi halinde kalıcı bir anlaşmanın mümkün olmadığını ifade ettiği yer aldı.

Basındaki haberlerde görüşmede net bir kararın çıkmadığı ve görüşmeye katılan bakanların herhangi bir tasarıyı oylamadığı belirtildi.

‘SONA YAKLAŞILDI’

İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, güvenlik kabinesi görüşmesinden kısa bir süre önce Twitter hesabından Gazze’deki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, “Gazze’deki duruma ilişkin kararda sona yaklaşıldı. Ya anlaşma olacak ya da savaş” ifadelerini kullandı.

BM ve Mısır’ın ara buluculuğunda Hamas ile İsrail arasında kalıcı bir anlaşma sağlanması için dolaylı görüşmelerin yapıldığı belirtiliyor.

Gazze’de de hafta sonu, başta Hamas olmak üzere İslami Cihad Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Halk Demokratik Kurtuluş Cephesi (FHDKC), Özgürler Hareketi, Filistin Arap Cephesi, Filistin Ulusal Girişimi ve diğer bazı gruplar “İsrail ile muhtemel bir anlaşmanın detaylarını görüşmek için” bir araya gelmişti.

Hamas Milli İlişkiler Daire Başkanı ve Siyasi Büro Üyesi Husam Bedran, görüşme öncesi İsrail’le bir anlaşma ihtimaline dair yaptığı açıklamada, “Gazze ablukasını kaldırmak için önümüzde büyük bir fırsat var” diye konuşmuştu.

Gazze’de 2 milyona yakın Filistinli yaşıyor. Filistinliler 2006’dan bu yana İsrail’in kara, hava ve denizden ablukası sebebiyle zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. (DIŞ HABERLER)


GAZZE ABLUKASINI PROTESTO İÇİN AKDENİZ’E AÇILDILAR

Fotoğraf: Mustafa Hassona/AA

İsrail'in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmek amacıyla “3’üncü Özgürlük gemisi” Gazze Limanından Akdeniz’e açıldı.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi Sözcüsü Bessam el-Manasıra Gazze Limanında yaptığı açıklamada, “Özgürlük gemisinin üçüncü seferinin bugün başladığını ilan ediyoruz” dedi.

Seferin Gazze sahillerindeki bölgesel sularda Filistinlilerin hakkı olduğunu göstermeyi amaçlandığına dikkati çeken Manasıra, “Gazze’yi dünyaya bağlayan limanın inşası uluslararası hukuk garantisi altında” diye konuştu.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi, bu yıl içerisinde iki ayrı deniz seferi daha düzenledi. İlki 29 Mayıs, ikincisi 10 Temmuz’da gerçekleştirilen seferler İsrail deniz kuvvetleri tarafından engellendi. Manasıra geminin rotasına dair bilgi vermezken, daha önceki seferler Kıbrıs’a ulaşmayı hedeflemişti.

Gazze’deki Filistinliler, 2006’dan bu yana İsrail’in ablukası altında yaşıyor. (AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 17:31
www.evrensel.net