Ankara Gar alanı halktan alınıp Sağlık Bakanı’na mı veriliyor?

Fotoğraf: Evrensel

Ankara Gar alanı halktan alınıp Sağlık Bakanı’na mı veriliyor?

Mimarlar Odası ve BTS, Ankara Gar alanının Sağlık Bakanı Koca'nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesine verileceği iddiasını gündeme taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), TCDD Ankara yerleşkesine ilişkin son gelişmeleri yaptığı basın toplantıyla paylaştı. Mimarlar Odası Ankara Şube binasında yapılan toplantıda, Ankara'nın en önemli yerlerinden biri olan gar alanının içinde bulunan 13 tane tescilli yapıyla vakfa devredilerek kamu malının mülk arazisi olacağı belirtildi. Ankara Gar yerleşkesinin bütünüyle korunmasını istediklerini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Burası Medipol Üniversitesi'ne mi verilmiştir açıklansın çünkü Medipol Üniversitesi Sağlık Bakanı'nın. Bu plan kamu yararına aykırıdır, dava açacağız. Kimseye bu memleketi kolayca bırakmayacağız” dedi. BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir ise hangi gerekçeyle kamu malını kendinize mülk edineceksiniz diyerek “Düzensiz yapılaşmayla 'İstanbul'a ihanet ettik' demişlerdi, şimdi sıra Ankara ve diğer büyük şehirlere ihanet etmeye geldi”diye konuştu.

78 BİN METREKARE ALAN SAĞLIK BAKANI'NA MI DEVREDİLDİ?

Ankara Mimarlar Odası Şube Binası'nda  yapılan basın toplantısıyla  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan  ve BTS Ankara Şube Başkanı  İsmail Özdemir, hazineye devredilen Ankara Gar yerleşkesine ilişkin konuştu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yapılması planlanan üniversite ile kamu malının iktidar tarafından mülk haline getirilmesi mi hedefleniyor” diye sordu. Candan, “78 bin metrekarelik bir alan  olarak hazineye devredilmiş durumda olan Gar yerleşkesinin Hacı Bayram Veli Üniversitesi'ne verilmesi tartışmalarının yanında Medipol'e verilerek sağlık kampüsü olacağı yönünde söylemler ortada. Plan değişikliğinde ise bu alanın özel üniversite olacağına dair bilgi var. Dolayısıyla  devlet üniversitesi olan Hacı Bayram Veli, devre dışı kalmış durumda. Bu durumda bizim aklımıza gelen öngörü Medipol Üniversitesi'nin olacağına yönünde”diye konuştu.

PLANLANAN 116 BİN METREKARE İNŞAAT ALANI 300 BİNE ÇIKACAK

Bu koşulda yapılması planlanan ve tıp fakültesi ağırlıklı özel üniversite olacağı belirtilen Medipol Üniversitesi'nin kurucusunun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olduğunu söyleyen Candan, “Bu alan Sağlık Bakanlığı yapan birisinin üniversitesine mi tahsis edilmiştir bir kere bunu açıklamaları gerekiyor. Bu alanın  Sağlık Bakanı'nın üniversitesine verilmesi vahim bir durum. Bu alanda sadece 116 bin metrekare inşaat planlanıyor. Bodrum katları emsal dışı yapılaşma olarak gösteriliyor. Emsal dışı yapılaşma ile  iki buçuk kat artacak bir yapılaşmayla karşı karşıyayız. Bu alan 300 bin metrekare inşaat alanına ulaşacak. Ayrıca bu alana 2 bin 500 metrekarelik ibadet alanı yapılması planlanıyor. Yerin dibine ve göğe ekstradan çıkabilirsiniz. Yine inşaat alanının yüzde 20'si ticaret alanı olacak. Sadece bir hastane ve tıp fakültesi yapmıyorlar, Sağlık turizmine çevirmeye çalışıyorlar”dedi.

DEVREDİLEN ALAN İÇERİSİNDE 13 TESCİLLİ YAPI VAR

Gar alanını “Ankara'nın Cumhuriyet'e açılan kapısı” olarak tanımlayan  Candan, “Ankara'nın kimliğini değiştirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla biz bunun bölünmesini doğru bulmuyoruz. Alanın içerisinde TCDD ve 2. bölge müdürlüğü dahil 13 tescilli yapı var” ifadesinde bulundu.

KAMU HASTANELERİNİ TAŞIYIP YERİNE KENDİ  HASTANELERİNİ YAPIYORLAR

Bu alanın etrafında  bir buçuk ve  iki buçuk kilometre uzaklıkta 10 hastanenin yer aldığını söyleyen Candan, “Siz bütün hastaneleri Bilkent ve Etlik Şehir Hastanesi'ne taşırken bir taraftan da böyle bir ihtiyaç, kişisel beklentiler ve başka tür ilişkiler üzerinden şekillenen ihtiyaçlardır. Bu projede tescilli yapının çekme mesafesi de yok, bu demek oluyor ki bu yapıların dibinden binalar inşa edilebilir. Bu alanın altından üstünden taşıt geçebilecek. Ankara'yı içinden çıkılmaz bir trafık organizasyonuyla başbaşa bırakacak. Bodrum katında eğitim yapılabilecek, hasta bakılabilecek fakat emsale dahil olmayacak. Bu bölge zaten zaten Roma dönemine ait, kazıldığında muhtemelen eserler de çıkacaktır” dedi.

Konuyu hukuksal sürece taşıyacaklarını ifade eden Candan, “Burası tamamen Ankara'nın göbeğine atılmış bir bomba. Bu alan Ankara'yla diğer ilçelerin ağını sağlıyor ve doğallığında oluşan kamuya ait mekansal bir alandır. Açıklanmasını istediğimiz şeylerden birisi burası  Medipol Üniversitesine mi verilmiştir”diye konuştu.

'HANGİ GEREKÇEYLE KAMU MALINI KENDİNİZE MÜLK  EDİNEBİLİRSİNİZ?'

BTS Ankara Şube Başkanı İbrahim Özdemir, “Ankara'nın merkezindeki Ankara Garı, uzunca bir süredir iktidarın talanıyla karşı karşıya” diyerek, şehirlerin merkezinde kalan yerleri iktidarın sürekli olarak kendine mülk yapma, yandaşlarına peşkeş çekme hevesi içerisinde olduğunu belirtti. “Bu örneği İstanbul'da da Kayseri’de de görmüştük” diyen Özdemir, “Hangi gerekçeyle kamu malını kendinize mülk  edinebilirsiniz? 'İstanbula'a ihanet ettik' demişlerdi, şimdi sıra Ankara ve diğer büyük şehirlere ihanet etmeye geldi” dedi.

17 DEMİRYOLU HATTINI 13'E DÜŞÜREREK YERİNE AVM YAPTILAR!

Demiryolu işletmeciğinin artık yavaş yavaş sekteye uğradığını dile getiren Özdemir, “Eskiden Ankara'da 17 demiryolu hattı varken şimdi 13 hatta düşürüldü, ağırlıklı olarak alışveriş merkezi yapıldı. Bu proje ile demiryolları büyük bir zafiyete düşecek. Bunu kurum yöneticileri de biliyor aslında ama iktidarın bürokratları olması vesilesiyle seslerini yeteri kadar duyuramıyorlar. Bu konuda mücadelemiz hukuk ve eylemsellik alanında sürecek. Bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 14:21
www.evrensel.net