Cansız bedeni buzdolabında bekletilen Cemile’nin faili ‘meçhul’ kaldı

Fotoğraf: MA

Cansız bedeni buzdolabında bekletilen Cemile’nin faili ‘meçhul’ kaldı

Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen 10 yaşındaki Cemile Çağırga soruşturmasında fail tespit edilemediği öne sürüldü.

Cizre’deki sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen ve cansız bedeni buzdolabında bekletilen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın ölümüne ilişkin açılan soruşturmada, faillerin tespit edilemediği ileri sürülerek “Daimi Arama Kararı” alındı.

10 yaşındaki Cemile Çağırga’ya ilişkin, Cizre Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan soruşturmada olayın üzerinden geçen süreye rağmen failler bulunamadı! Savcılık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğüne gönderilen yazıda, karara gerekçe olarak ise, “Faillerin tespit edilememesi” gösterildi.

“Çocuğu kasten öldürmek” suçlamasıyla açılan ve şüpheli olarak tek bir kişinin bile yer almadığı dosyada, Çağırga’nın ölüm nedeni “Nereden geldiği tespit edilemeyen bir kurşunun vücuduna isabet etmesi” olarak açıklandı.

‘YAPILAN ARAŞTIRMA BAŞSAVCILIĞA BİLDİRİLSİN’

Zaman aşımı süresi 30 yıl, yani 7 Eylül 2045 olarak belirlenen kararda şu ifadelere yer verildi: “Cizre ilçesinde terör örgütü mensuplarına yönelik olarak başlatılan operasyonlar kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağında Cemile Çağırga’nın olay tarihinde ikametinde bulunduğu esnada nereden geldiği tespit edilemeyen bir kurşunun vücuduna isabet etmesi sonrasında hayatını kaybettiği, yapılan tüm araştırmalara rağmen suç faillerinin bulunamadığı, evrakın bu sebeple daimi aramaya alınmasının gerektiği anlaşılmıştır.

Şüpheli veya şüphelilerin zaman aşımı tarihine kadar aranması, şüphelilerin açık kimlik bilgilerinin tespit edilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza bilgi verilmesi, verilecek talimat doğrultusunda hareket edilmesi, şüphelilerin açık kimlik bilgilerinin tespit edilememesi halinde yapılan araştırma sonucunun yılda bir defa Cumhuriyet Başsavcılılığımıza bildirilmesi,

Şüphelilerin açık kimliklerinin tespit edilip ifadelerinin alındığı veya zaman aşımı süresinin dolduğu tarihte düzenlenecek evrakın Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi rica olunur.”

HERHANGİ BİR GÖRÜNTÜ KAYDI ELDE EDİNİLEMEDİ

Söz konusu dosyada yer alan “araştırma tutanağı” kısmında olayın meydana geldiği tarihte bölgede Kobra tip zırhlı araç ve insansız hava aracı (İHA) olup olmadığının tespit edilemediği ve bundan dolayı herhangi bir görüntü kaydının elde edilemediği de ileri sürüldü. (Şırnak/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2018 17:31
www.evrensel.net