Ethem Sancak’ın BMC’sine ‘süper teşvik’

BMC logo

Ethem Sancak’ın BMC’sine ‘süper teşvik’

Erdoğan’a yakınlığını sürekli dile getiren Ethem Sancak'ın BMC'sine, Cumhurbaşkanlığı kararıyla çok sayıda devlet yardımı verilecek.

BMC Otomotiv’in Sakarya’ya yapılacak dizel motor, transmisyon ve alt sistemleri üretim tesisi yatırımına, proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Destek, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilecek AR-GE yatırımlarını da kapsayacak.

GEREKİRSE EK SÜRE!

Başlangıç tarihinden itibaren 8 yılı kapsayan destek için yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

585 milyon liralık sabit yatırım miktarı hesaplanan yatırım süresinin sonunda yılda 35 bin dizel motor, transmisyon ve alt sistem üretimi öngörülüyor.

DESTEKTE YOK YOK

Sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığını sürekli dile getiren Ethem Sancak olan BMC şu desteklerden yararlanacak:

* Yatırım KDV istisnası

* Gümrük vergisi muafiyeti

* KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 72, yatırıma katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100)

* Sigorta primi işveren hissesi desteği (Azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl)

* Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl)

* Nitelikli personel desteği (Azami 69 milyon lira, nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak).

* Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (141 milyon lirayı aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl)

* Enerji desteği (İşletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 12 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si).

SANCAK, ERDOĞAN'A İLAN-I AŞK ETMİŞTİ

Erdoğan döneminde medya patronu olan, işlerini genişleten ve savunma sanayiine giren Ethem Sancak, daha önce Erdoğan için "Siirt seçimleri vesilesiyle Siirt’ten başbakan çıksın diye, dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de aşık oldum. Doğrusu solculuk dönemimde Mevlana ile Şems’in arasındaki aşka anlam veremiyordum. Tanıdıktan sonra gördüm ki,  böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor" demişti. Daha sonra da "Ona; anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun" açıklaması yapmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Ağustos 2018 21:27
www.evrensel.net
ETİKETLER BMCEthem Sancak