Tutuklu gazeteci Aslıhan Gençay 10 gündür tecritte

Fotoğraf: Facebook

Tutuklu gazeteci Aslıhan Gençay 10 gündür tecritte

Aslıhan Gençay, cezaevi personeli ile cezaevi yönetimi arasında yaşanan sorunları Cumhuriyet Savcısına aktardığı için tek kişilik koğuşa gönderildi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Tarsus Cezaevi’nde hükümlü koğuşunda tutulan gazeteci Aslıhan Gençay, cezaevi personeli ile cezaevi yönetimi arasında yaşanan sorunları Cumhuriyet Savcısına aktardığı için tek kişilik koğuşa gönderildi. Gençay 10 gündür tecritte tutuluyor.

Cezaevlerine yönelik “Hayata Dönüş” adı altında 19 Aralık 2000’de yapılan katliamdan ağır yaralı olarak kurtulan ve WernickeKorsakoff hastalığı nedeni ile tahliye edilen gazeteci Aslıhan Gençay, 2016 yılında yeniden tutuklanmıştı. Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalmakta olan Gençay’ın avukatları, müvekkillerinin tecritte tutulmasına ilişkin Cezaevi Müdürü ve Cezaevinden sorumlu Tarsus Cumhuriyet Savcısı ile görüştü. Görüşmenin sonuçlarını basınla paylaşan Avukat Tugay Bek, Gençay’ın tecride alınma nedeninin son derece ilginç olduğunu söyledi. Gençay’ın kaldığı cezaevlerindeki bir kısım haksız ve hukuksuz uygulamaları kamuoyuna taşıdığına dikkat çeken Bek, “Gençay’ın bu özelliğini bilen bir kısım cezaevi personeli, cezaevi yönetimi ile personeller arasında yaşanan birtakım sorunları Gençay ile paylaşmış. Gençay da kendisine personel tarafından aktarılan bu şikayetleri, ilgili Cumhuriyet Savcısına sözlü olarak iletmiş. Gençay’ın savcı ile görüşmesinden 1 gün sonra kalmakta olduğu koğuşta arama yapılmış, sonrasında da tek kişilik koğuşa gönderilmiştir” dedi.  

Bek, bir kısım personel tarafından Gençay’a aktarılan bilgilerin mesnetsiz olduğu düşünülse dahi bu hususta ancak ilgili cezaevi personeli hakkında disiplin soruşturması başlatılabileceğine dikkat çekti. Bek, “Böylesi bir olaydan kaynaklı olarak hakkında devam etmekte olan disiplin soruşturması gerekçe gösterilerek Gençay’ın tek kişilik hücreye konulması tamamen hukuka aykırıdır” dedi.

Bek, 10 günlük tecrit sürecinde Gençay’ın iki defa savunma adı altında psikolojik işkenceye maruz bırakıldığını, başka mahpuslarla görüşmesine izin verilmediğini aktardı.

Bek, radyo ve diğer imkanlardan faydalanamayan Gençay’ın ne kadar daha tek kişilik bölümde tutulacağı hususunda cezaevi idaresinin herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.

 

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Ağustos 2018 16:57
www.evrensel.net