30 Temmuz 2018 09:55

Rize'ye dev çay bardağı heykeli!

Çayıyla ünlü Rize’de içerisinde dev bir çay bardağı heykelinin bulunacağı 'Çay Çarşısı' kurulacak.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye'de çayı ile ünlü Rize'de, içerisinde dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı' kurulması için çalışma başlatıldı. Rize Ticaret Borsası'nca 9 bin 520 metrekare alan üzerinde kurulacak çarşı; Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, tadım ve satış reyonları, sinema salonları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak.

Sahil dolgu alanında kurulması planlanan çarşının projesi de hazırlandı. Yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacak proje, 1,5 yılda tamamlanacak.

‘BARDAĞI GÖRÜNCE ÇAYIN MEMLEKETİNE GELDİM' DİYECEKLER

Projenin Rize'nin yüz akı olacağını söyleyen RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, bu şekilde kentin önemli turizm destinasyon alanına kavuşacağını iddia etti. Erdoğan, “Özellikle sembol olarak kullanacak olduğumuz çay bardağı ile turizm anlamında katkı sağlayacak çok güzel bir projeye imza atıyoruz. İnsanlar, burası tamamlanınca ve o büyük çay bardağı sembolünü görünce, 'Evet, işte çayın memleketine geldim' diyecek” dedi.

RTB Başkanı Erdoğan, 'Çay Çarşısı' projesinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmasını istediğini belirterek, kendisiyle de çarşıda çay içmek istediğini söyledi. (Rize/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

UEFA Şampiyonlar Ligi elemeleri sürüyor

SONRAKİ HABER

Jandarma Uzman Çavuş, tartışma bahanesiyle kız arkadaşını öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa