28 Temmuz 2018 17:53

Gençlik mücadelesi üzerine

'Şunu bir kez daha deneyimlemiş olduk ki parti çıkarlarını halkın çıkarlarına tercih eden düzen partileri, gençliğin mücadele alanlarını oluşturamazdı

Görsel: Pixabay

Paylaş

Ahmet BAŞTUĞ
Mersin

Dünya siyasal tarihi içinde gençliğin çarpıcı etkisi sugötürmez bir gerçektir. Bugün büyük hesaplaşmaların, kıyımların yoğunluk kazandığı bir coğrafyada yaşayan Türkiye gençliği; tüm bu barbar düzenin egemen savunucularına karşı alternatif bir yaşamı savunmanın sorumluluğunu taşımaktadır. Gençlik bu alternatif yaşamı, elbette dün olduğu gibi bugün de ancak ağır bedeller ödeyerek yaşamla buluşturabilecektir.

Türkiye kritik bir sürecini geride bıraktı. Bu sürecin içinde aktif bir rol oynayan gençlik, 16 yıllık baskı iktidarının son bulacağı umuduyla olağanüstü hal gölgesinde sandıkların yolunu tuttu. Ancak sonuçlar, gençlik başta olmak üzere Türkiye toplumunun büyük çoğunluğunu tatmin edemedi.

GENÇLİK UMUTLA YOLUNA DEVAM EDECEK

Bunun nedeni muhalif kitlenin seçimleri kaybetmesinden de öte parlamenter mücadele tabanında umut bağlanan, Meclis içi parti ya da partilerin halkın iradesinin sandıklara hapsedilmesine olanak sağlaması idi. Bu suni muhalefetin tutumundan istifade eden mevcut iktidar ise muhafazakâr kulelerine milliyetçi bir tabanı da katarak faşist bloğunun temellerini istibdatçı bir anlayışla yeniden dizayn etti. 

Gençlik olarak; tüm bu sahte demokrasi senaryolarına, sözde muhalif sosyal demokrat, neoliberal aldatmacalara ve tabii ki para babalarının, sermayedarların hüküm sürdüğü bu haramiler düzenine karşı; örgütlü mücadelenin bir tercih değil, politik bir zorunluluk olduğunun bilinciyle; çiçekleri devrim kokan bu ülkenin sokaklarında, fabrikalarında, tarlalarında yeniden güzel olan ne varsa yaşatma arzusuyla; umudu yeniden 68’ ruhu ile kararak yola çıkacağız.

Ve biliyoruz, mutlaka kazanacağız.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nereye gidiyoruz?

SONRAKİ HABER

Dersim Akpazar’da kayyum protestosu: Bu ateş onları da yakacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa