28 Temmuz 2018 03:15

HABAŞ işçileri: Ocakla ilgilendikleri kadar işçilerle ilgilenmediler

İzmir HABAŞ'ta meydana gelen patlama sonrası işçiler, hiçbir inceleme yapılmadığını ve patronun bir an önce ocağı çalıştırmaya uğraştığını söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Turan KARA
İzmir

HABAŞ Demir Çelik fabrikasında önceki gün meydana gelen patlama sonrası fabrikada bir inceleme bile yapılmadı. HABAŞ yönetiminin ilk işi ise patlamanın yaşandığı 3. ocağın nasıl devreye sokulacağını düşünmek oldu.

Her ay ortalama 25 iş kazasının yaşandığı HABAŞ Demir Çelik fabrikasında önceki gün işçiler kırılan elektrotları çıkarmak için ocak kapağının üzerine çıkarak, elektrotları vince bağladığı sırada patlama yaşandı. Dökümlere kadar her yana saçılan 1600 ila 2000 derece arasındaki eriyik demir, 5 işçiyi yaraladı. Vücudunda yüzde 70 oranında yanık bulunan ve Ege Üniversitesi Hastanesi ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan iki işçinin yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Durumları daha hafif olan diğer işçilerin ise kontrolleri sürüyor.

Fabrika içerisinde ise olaydan sonra üretim devam etti. HABAŞ işçileri, “Patlamanın yaşandığı 3. ocak bir an önce nasıl devreye alınır ona bakıyorlar. Tamir işleri yapılıyor. Ocakla ilgilendikleri kadar yaralanan işçilerle ilgilenmiyorlar” dedi.

İşyerinde kazadan sonra ne adli ne idari anlamda bir incelemenin, soruşturmanın yürütülmediğini ifade eden işçiler, “Bakanlıktan müfettiş de gelmedi, olayı araştırmak için savcı da gelmedi. Anca ölüm ya da şikayet olursa gelirler” dedi.

Öte yandan Türk Metal’den de konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu Gazeteci Mehmet Güleş: Savunmalara dahi el konuluyor

SONRAKİ HABER

ABD’li devrimci ve ilerici kesimlerden Bolivya darbesine tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa