25 Temmuz 2018 15:58

Akın Çorap’ta kayyım, sendikanın taleplerini kabul etti

'FETÖ' gerekçesiyle kayyım atanan Akın Çorap'ta DERİTEKS'e üye oldukları için işten atılan 4 işçi, sendikanın girişimleriyle işe iade hakkını kazandı.

Fotoğraf Akın Çorap'ın internet sitesinden alınmıştır

Paylaş

‘FETÖ’ iltisaklı olduğu gerekçesiyle kayyım atanan Akın Çorap’ta Türk-İş’e bağlı DERİTEKS’e üye oldukları için işten atılan 4 işçi sendikanın girişimleri sonucu işe iade edildi. 2017 yılında Giresun’da bulunan fabrikada örgütlenme çalışmalarına başlayan DERİTEKS üyesi 7 işçi işten atılmıştı.

7 İŞÇİ İŞTEN ATILMIŞTI

Fabrikanın kayyım yönetimiyle ve DERİTEKS arasında yapılan görüşmeler sonrası kayyım, DERİTEKS yönetiminin taleplerini kabul etti. İşten atılan 7 işçinin işe geri alınmasına karar verildi. 4 işçi işe dönmeyi kabul etti. İşçilerin tamamı işten atılmalarının ardından geçen süre olan 8 aylık ücretlerini (En az net 2 bin lira olmak üzere) de alacak.

‘TİS YAPILDIKTAN SONRA MUTLU OLACAĞIM’

DERİTEKS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ayhan Yanılmaz yapılan görüşmeler sonrası Evrensel’e şöyle konuştu: “Örgütlenmeye katkısı olacağını düşünüyoruz. Sendikalı olarak işe dönüşü olumlu karşılıyoruz. Uluslararası markaların da desteklerini unutmamak gerekiyor. İşveren de görüşmeyi kestirip atmadı. Arkadaşlarımız için mutluyum ama tam mutlu musunuz diye soracak olursan, Toplu İş Sözleşmesi yaptıktan sonra mutlu olacağım. Örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor.”

8 AYLIK ÜCRET ÖDENDİ

Akın Çorap’ta 2017 yılı itibariyle örgütlenme faaliyetlerine başlandığını söyleyen DERİTEKS Yönetim Kurulu Üyesi Binali Tay ise “Fabrika yönetimiyle görüşme yaptık. Onlar da belli gerekçekçeler sundu, sendikal faaliyet gerekçesini reddetti. Biz buna inanmadık. Hukuki süreç başlattık. Dava sürecinde içerinde sendikal faaliyet devam ediyordu. Uluslarası markalara da taşıdık. Bunun üzerine hem markalar hem sendikamız belli görüşmeler sağlandı. 7-8 ay boyunca arkadaşlarımızla bir araya geldik. Arkadaşlarımızın 8 ay dışarıda kaldıkları süre boyunca 2 ay net olmak kaydıyla 8 aylık ücretleri ödendi. İşçi arkadaşlarımızın 4’ü işbaşı yapacağını söyledi. Yapmayanaların tazminatları ödendi” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim Sen Bakan Selçuk'a taleplerini iletti

SONRAKİ HABER

Bursa'da yaşlılara ulaşım için şart üstüne şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa