23 Temmuz 2018 11:53

Norveç’te, ırkçı saldırıda katledilen 77 kişi anıldı

Norveç'te 22 Temmuz 2011 tarihinde düzenlenen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden 77 kişi, çeşitli etkinliklerle anıldı.

17 Ağustos 2011'de düzenlenen anmadan.Fotoğraf: Sjaak Kempe/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo

Norveç'te 22 Temmuz 2011 tarihinde Anders Behring Breivik tarafından gerçekleştiren ırkçı saldırıda hayatını kaybeden 77 kişi anıldı.

Katlimın ardından kurulan Ulusal Dayanışma Gurubu ile Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin (AP)  gençlik örgütü AUF tarafından düzenlenen ilk etkinlik hükümet binalarının önünde yapıldı. Anmada, saygı duruşundan sonra hayatını kaybedenlerin isimleri okundu.

Oslo’nun en büyük kilisesi olan Domkirke’de ve katliamın meydana geldiği Utøya Adası'nda da anma etkinlikleri düzenlendi.yapıldı. Saygı duruşu ve konuşmaların ardından bölgeye çelenk ve çiçekler bırakıldı. Öte yandan birçok kente de anma etkinlikleri düzenlendi.

NE OLMUŞTU?

22 Temmuz 2011’de ırkçı Anders Behring Breivik, ilk önce Başkent Oslo’daki hükümet binası önünde bir bomba patlatmış ve bu patlamada 8 kişi hayatını kaybetmişti. Katil Breivik iki saat sonra polis kıyafetiyle Utøya adasına gelerek İşçi Partisi’nin gençlik örgütü AUF’in 1970’ten beri her yıl düzenlediği gençlik kampı alanına girmiş ve otomatik silahla saldırı düzenleyerek 69 kişiyi katletmişti. Irkçı ve Nazi yanlısı olduğu ortaya çıkan Breivik, her iki saldırıda toplam 77 kişiyi öldürmüş ve 242 kişiyi de yaralamıştı.

Breivik daha sonra kullandığı otomatik silahlarla birlikte ele geçirildi ve saldırıları gerçekleştirdiğini soğukkanlı bir şekilde itiraf etti. Breivik’e, Norveç’teki en yüksek ceza olan 21 yıl hapis cezası verildi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Maaşları yatmayan karayolu işçileri iş bırakarak paralarını aldı

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa