23 Temmuz 2018 11:28
Son Güncellenme Tarihi: 23 Temmuz 2018 13:01

Maaşları yatmayan karayolu işçileri iş bırakarak paralarını aldı

İzmir ve Manisa'da çalışan ve 3 haftadır maaşları ödenmeyen karayolu işçileri, gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminin ardından paralarını aldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir ve Manisa sınırları içerisinde çalışan taşeron karayolu işçileri maaşlarının ödenmemesi üzerine "Tehlikeli iş farkı, fazla mesai ve yol ücreti" talepleriyle iş bıraktı. İşçilerin iş bırakması üzerine taşeron şirket maaşları kısa sürede yatırdı. 3 haftadır yatmayan maaşların 3 saatlik iş bırakmanın ardından yatırılması ile işçiler iş başı yaptı. İşçiler diğer talepleri için mücadele edeceklerini de belirtti.

Hükümetin kadro düzenlemesinde kapsama alınmayan karayolu işçileri taşeron çalışmanın sorunlarını yaşamaya devam ediyor. İhale şartnameleri gerekçe gösterilerek kadro başvuruları geri çevrilen işçiler taşerona mahkum edildi. İşçiler ‘anahtar teslim ihalesi’ kapsamında çalışıyor gözükseler de şehirler arası kara yollarının rutin bakım, onarım ve temizliğini yapıyor, trafik kazalarının ardından yolu trafiğe açıyor. İşçiler buna rağmen beraber çalıştıkları işçilerden çok daha düşük ücret alıyor ve herhangi bir ekonomik ve sosyal hakları yok.

Karayolları Genel  Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan taşeron işçiler de yatmayan maaşlarından dolayı iş bırakma kararı aldı. İzmir ve Manisa ile ilçelerindeki 150'nin üzerindeki işçi sabah şube şefliklerinde toplanarak işe çıkmadı. Sürekli olarak maaşları düzensiz ödenen işçiler maaşları yatmadan verilen işleri yapmayacaklarını dile getirdi.

GEREKÇE HAK EDİŞİN YATMAMASI

Temmuz ayının bitmesine bir hafta kalmasına rağmen işçilerin henüz haziran maaşları yatmamıştı. İşçiler, taşeronun taşeronunda çalışıyor. İşçilere gerekçe olarak hak edişlerin yatmaması gösteriliyor ancak işçiler verilen işleri yerine getirdiklerini belirterek hak edişin yatırılmamış olmasının gerekçe gösterilmesini kabul etmediklerini dile getirdi.

BİRLİKTELİK SONUÇ GETİRDİ, PARA YATIRILDI

Evrensel'e konuşan işçilerin başka ekonomik talepleri de bulunuyor. İhaleleri 3 ay daha uzatılan taşeron işçiler, yaptıkları işin tehlikeli işler kapsamına girmesine rağmen asgari ücret aldıklarını belirtiyor. İşçiler, şimdiye kadar verilmeyen tehlikeli iş maaş farkını, fazla mesai ücretlerini ve yol parasını da talep ederek başlattıkları iş bırakma eyleminin ardından maaşlarının kısa süre içinde yatırıldığını belirtti.

Konuyla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü'nü aramamıza rağmen herhangi bir yetkiliye ulaşamadık.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖSYM açıkladı: YDS bu yıl 3 kez yapılacak

SONRAKİ HABER

CHP, siyanür satışıma ilişkin Meclis Araştırması istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa