21 Temmuz 2018 03:13

CHP’li Ali Şeker: Kişileri değil, anlayışı tartışmak gerekir

CHP'deki kurultay tartışmalarını konuştuğumuz İstanbul Milletvekili Ali Şeker, 'Değişimi yönetim anlayışı üzerinden konuşmalıyız' dedi.

Fotoğraf: Şerif Karataş/EVRENSEL

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP’deki olağanüstü kurultay tartışmalarıyla ilgili “Kişiler üzerinden değil yönetim anlayışı üzerinden konuşmalıyız” dedi.

CHP’de olağanüstü kurultay çağrısı yapan ‘Gelecek İçin Biz’ ekibinden İstanbul Milletvekili Ali Şeker, 24 Haziran’ın ardından yaşanan gelişmeler ve kurultay tartışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Son seçimlerle ülkedeki rejimin değiştiğine işaret eden Şeker, “Bu değişiklik karşısında güçlü bir muhalefeti nasıl yaratırızı konuşmak, küskünleri nasıl ortadan kaldırırız, umutları nasıl yeşertiriz diye düşünmek gerekiyor” dedi. Bunu da sadece parlamentoda yaratma şansı olmadığını söyleyen Şeker, parlamento dışındaki birleşenlerle, ‘hayır’ birleşenleriyle birlikte hareketin önemini vurguladı.

Bunun için CHP’nin ‘sol’a inanması gerektiğini söyleyen Ali Şeker, “Partinin sağ iktidarlar eliyle 70 yıldır ülkenin getirdiği bu noktada bir çözüm önermesi gerekiyor” diye konuştu. AKP’nin uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalar nedeniyle gelir uçurumunun büyüdüğünü, ülkedeki kutuplaşmanın arttığını dile getiren Şeker, şöyle devam etti: “Sağ iktidarların Türkiye’yi getirdiği bu noktadan ancak toplumun yüzde 99’unun lehine bir siyasetin örgütlenmesiyle çıkılabilir. Bunu başarmak için de sağa öykünmek, sağı taklit etmek gerekmez. Taklitler aslını yüceltir” dedi. Şeker, “geçmişte CHP’nin sol değerleri öne çıkararak toplumda kabul gördüğünü” hatırlattı.

TÜZÜK DEĞİŞMELİ

Parti tabanının sesini genel merkeze rahat bir şekilde ulaştıracak mekanizmaları oluşturacak bir tüzüğün gerekliliğini vurgulayan Ali Şeker, aday belirleme süreçlerinin de dar bir kadroyla değil ön seçim mekanizmalarıyla belirlenmesi, bunun için de mevcut yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini söyledi.

“Olağanüstü kurultay için yaptıkları çağrının Muharrem İnce ve arkadaşlarıyla ile aynı kaygıları taşıyıp taşımadıklarına” ilişkin sorumuzu üzerine Şeker, şu yanıtı verdi: “Biz, olayı sadece kişilerin tartışmasına indirgemenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Biz, yöntem değişikliği, tüzük değişliği ve yönetme anlayışının değişikliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Onun için işin içine örgütün, parti üyelerinin, hatta seçmenlerin katılması gerekiyor.”

‘ORTAK AKIL LAZIM’

İstanbul’da CHP’lilerin olağanüstü kurultay tartışmalarına dair düşüncelerini sorduğumuz Ali Şeker, yönetim anlayışının değişmesi konusunda herkesin hemfikir olduğunu ifade etti. Tabanda genel başkanlık için Kılıçdaroğlu ve İnce’nin yanı sıra Selin Sayek Böke isminin dillendirildiğini aktardı. Ancak mahallelerde Kılıçdaroğlu ile İnce taraftarlarının birbirini yok sayma tutumlarının yaşandığını söyleyen Şeker, “O mahallede kötürüm oldun mu, bütün Türkiye’de kötürüm oluyorsunuz. Bizim derdimiz o mahalleden itibaren buluşmayı, barışmayı, ortak yönetmeyi sağlamak. Oysa partinin ortak akılla yönetilmesi durumunda genel başkan da ortak aklın sözcüsü olabilecektir” diye konuştu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devlet Bahçeli'den 'bedelli askerlik' çıkışı: 28 güne ne gerek var?

SONRAKİ HABER

HDK mülteci sempozyumu düzenledi: Türkiye, AB'nin Bangladeş'i oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa