20 Temmuz 2018 13:02

İstanbul’un kadim mahallesi Kuzguncuk kentsel dönüşümden endişeli

Kuzguncuklular İstanbul’un dokusunun yeterince bozulduğunu söyleyerek, 'Kuzguncuk’u da kaybetmek istemiyoruz' diyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2016 yılında Üsküdar’da 16 mahalle için aldığı kentsel dönüşüm kararı, uygulama aşamasına geldi. İBB’nin 13 Temmuz 2018’de meclis oturumunda oy çokluğuyla aldığı kararda, 16 mahalle arasında Kuzguncuk Mahallesi’nin bir kısmı da yer alıyor. Kentsel dönüşüm projesinin 89 bin metrekarelik alanı kapsadığı belirtilirken, Kuzguncuk sakinleri ise mahallelerinin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi kararına tepkili.

‘NE OLDU DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GETİRDİLER?’

1962 yılından bu yana Kuzguncuk’ta yaşayan Zafer Çağlar, karara “Senelerdir mahallemizde dingin, mutlu bir hayat sürdürüyoruz. Alınan bu karar buna tahammülün olmadığının göstergesidir. Bu saatten sonra Kuzguncuk’un yapısının bozulup, yeni bir yaşam inşa edilmesini istemiyoruz ve müsaade etmeyeceğiz. Bir dönem buradaki halkın yüzde 70’i gayrimüslimdi. Onlar bir takım olaylardan dolayı Kuzguncuk’u terk ettiler. Onların yerine buralı olmayan insanlar geldi. Şimdi bu proje olursa yine hiç tanımadığımız insanlar gelecek. Gerçek sahipleri burada olmayacak” sözleriyle tepki gösterdi.

Kuzguncuk Mahallesi’nin kentsel dönüşümle ranta peşkeş çekileceğini belirten Çağlar, dönüşümün içeriğini de bilmediklerini söyledi. Kuzguncuk halkının dönüşümü kabul etmeyeceğini ifade eden Çağlar, “Ne oldu da şimdi kentsel dönüşüm denen illeti buraya getirdiler?” dedi.

MUHTAR: İNSANLAR YERLERİNDEN EDİLMESİN

Kuzguncuk Mahalle Muhtarı Ali Faik Kaptan ise, dönüşüm alanının 547 ada 23 parsel olduğunu ve bu parsellerde 115 bina, 217 konut ve 10 işyerinin olduğu bilgisini verdi. Belirlenen alan dışında kalan kısımlarda kentsel dönüşümün girmeyeceğini söyleyen Kaptan, “Dönüşümün gireceği alanda insanları yerlerinden, yurtlarından etmeden, yoğunluğu arttırmadan mahallenin yapısını bozmadan bir dönüşüm olursa mahalleli kabul eder. Biz de bu şekilde bir dönüşümü savunuyoruz. Ama onun dışındaki bir dönüşüm doğru değil” diye konuştu.

‘KUZGUNCUK’UN DOKUSU BOZULMASIN’

Kaptan, mahalle sakinlerinden kentsel dönüşüme gelen tepkilere ilişkin de şunları aktardı: “Bazılarının tapusu yok ve mahalleli tapuları istiyorlar. Daha sağlıklı bir yapılaşmanın olmasından yanayız. Kentsel dönüşüm doğru uygulanırsa insanlar ikna olabilir ki Kuzguncuk’ta Boğaziçi İmar Kanunu var iken, Boğaz manzaralı Kuzguncuk’ta bir şey yapabilmek çok mümkün değil. Eski binaları Boğaz’ın tarihi dokusuna uygun bir şekilde yenilemek, kat artışı, nüfus artışı olmadan dönüşüm yapabilmek çok daha iyi olur. Mahallelide buraların birilerinin eline geçeceğini, kendilerinin buradan dışlanacağını ve gönderilecekleri korkusu hakim. Bir diğer korku da orada büyük binaların yapılacağı ve büyük binalarla Kuzguncuk’un dokusunun bozulacağıdır. İstanbul’un yeterince dokusu bozulmuş, nüfus yoğunluğu artmış, Kuzguncuk’u da kaybetmek istemiyoruz.” (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güney Kore'nin eski lideri Park Geun-hye'ye 8 yıl hapis cezası daha

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa