19 Temmuz 2018 17:31

Aya Maryeros Manastırı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Nevşehirliler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan dünyanın ilk akıl hastanesi Aya Maryeros Manastırı’nın turizme kazandırılmasını istiyor.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan ve “dünyanın ilk akıl hastanesi” olarak bilinen kayadan oyma Aya Maryeros Manastırı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İlçe sakinleri, çevredeki yer altı şehrine tünellerle bağlantısı da olan manastırın restore edilerek turizme kazandırılmasını bekliyor. Konuya dair açıklama yapan Derinkuyu Belediye Başkanı Ahmet Taşçı, “İlçemizde bulunan manastırın, Bizans döneminde yapıldığı söyleniyor. Burasının, dünyanın ilk akıl hastanesi olduğu ifade ediliyor. Geçmiş zamanlarda hastalar buraya gelip tedavi olmuşlar ve şifa da bulmuşlardır. Manastırın restore edilip ilçemiz turizmine kazandırılmasını bekliyoruz. Derinkuyu ilçemizin her tarafında tüneller var ve bu tünellerin açılması gerekir. Ayrıca bu manastır, Kaymaklı beldesindeki yer altı şehrine de tünelle bağlanmış” dedi.

DEFİNE AVCILARI TALAN ETMİŞ

İlçenin yaşı ilerlemiş sakinleri, manastırın çok defalar define avcılarının talanına uğradığını belirtti. Manastırın define avcıları tarafından tahrip edildiğini söyleyen ilçe sakinleri “Biz çocukluğumuzda buraya gelirdik. İçeride tahta kapılar, çerçeveler, şamdanlar, mumluklar vardı. Şimdi bunların hiçbirisi yok. Define avcıları bunları ve belki de kazı yaparak elde ettikleri başka değerli eşyaları alıp götürmüşler. Manastırın izi silinmek üzere ve bu bizi üzüyor. Bu kültürel mirasa sahip çıkılması gerekir.” diye konuştu.

‘YERLİ TURİSTLER GEZEMİYOR’

Belediye Başkanı Taşçı, ilçeye gelen yerli turistlerin giriş ücretini fazla buldukları için yer altı şehrini gezmeden gittiklerini de belirtti: “Derinkuyu Yer Altı şehrini gezmek isteyen yerli ve yabancı turistler, 25 TL giriş ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Ben bu konuyu birkaç defa dile getirdim. Yerli turistler, giriş ücreti yüksek olduğu için yer altı şehrimizi gezmeden gidiyorlar. Ben de buna çok üzülüyorum. İlçemize yıllık 350 bin ya da 400 bin yerli ve yabancı turist geliyor. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızdan ve yetkililerden, giriş ücretlerinin yabancı turistler için 25 TL, yerli turistler için ise 5 TL olmasını rica ediyoruz. Yerli turistlerimiz de orayı ziyaret edip gezsin” (Nevşehir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Feray Şahin davasında savcıdan tepki çeken mütalaa

SONRAKİ HABER

Bolivya'da cenazeleriyle yürümek isteyen darbe karşıtlarına polis saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa