19 Temmuz 2018 13:53

Şule Çet cinayeti: Kasten öldürmekten tutuklanmalılardı

Şule Çet’in Avukatı Umur Yıldırım: Zanlıların ‘Kasten ve tasarlayarak, canavarca hisle öldürme’ suçlarından yargılanması gerekiyor.

Fotoğraf: Facebook

Paylaş

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2’nci Sınıf Öğrencisi Şule Çet’in adli tıp kurumu raporu sonrasında yeni bulgular ortaya çıkmıştı. Gelen raporda cinsel saldırıya uğrayan Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular, DNA bulguları ve vücudunda boğuşma izleri de tespit edilmişti. Çet’in doku örnekleri ve DNA bulgularının ise Çağatay A’ya ait olduğu belirlendi. Olay yeri incelemesinde Çet’in pencere etrafında, pervazda parmak izlerine rastlanmaz iken, bir gazoz kapağında, çalışma ofisi masasında ve sehpada parmak izi bulunamamıştı. Çet’in Avukatı Umur Yıldırım, şüpheli Çağatay A.’nın olay sonrasında polisler tarafından hastaneye götürüldüğü ancak kolunda Çet’in tırnak izlerinin tespit edilemediğini hatırlattı.

‘BAŞLI BAŞINA BİR GARABET’

Mezopotamya Ajansından Berivan Altan’ın haberine göre “Çağatay A’nın parmağı kırılmış bu dosyaya işlenmiş ancak Şule’nin kollarında bıraktığı izler görülmemiş” diyen Yıldırım, “ Muhtemelen uzun kollu bir kıyafet olduğu için doktor kollarını incelemediği için dosyaya işlenmemiş. Biz Ofisin Sahibi Ahmet Burak Y’nin söylemlerinden öğrendik. Plaza’nın sahibi de olay sonrasında karakola gidiyor ve ifade veriyor. Orada  Burak Y, Çağatay A’ya ‘Parmağın kırılmış da senin kollarındaki tırnak izleri nedir’ diye soruyor. O da ‘Ben onu tutmaya çalışırken, ondan dolayı bunlar da oldu’ diyor ama maalesef bunlar rapora yansımamış. Bu kadar şüpheli bir olayda bu şekilde bazı bilgilerin sonradan açığa çıkması başlı başına bir garabet” dedi.

‘KASTEN ÖLDÜRMEDEN TUTUKLANMALIYDILAR’

Zanlı Çağatay A. ve Berk A’nın iki kez gözaltına alındığını ve bırakıldığını anımsatan Yıldırım, olayın kamuoyuna yansıması sonrası tutuklandıklarını belirtti. Zanlıların sadece “nitelikli cinsel saldırı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamasından tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Yıldırım, “Her iki şüpheli de ‘Kasten adam öldürmeden’ de tutuklanmalıydı” diye belirtti.

‘ŞULE’Yİ ÖNCE ÖLDÜRÜP, SONRA ATMIŞ OLABİLİRLER’ 

Çet’in ölümüne dair iki ihtimal olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Şule çok kuvvetli ihtimalle öldürüldükten sonra atıldı çünkü olay yeri incelemeden sonra pencerenin pervazında parmak izi bulunmuyor. Oradan Şule balıklama atlayamayacağına göre muhtemelen öldürüldükten sonra aşağı atıldı. Ya da ikinci ihtimal ise Şule’ye saldırı girişiminde bulundular, reddedince arbede yaşandı. Şule’yi aşağı attılar ve sonrasında pervazdaki tüm izleri sildiler. Bu iki ihtimal dışında başka bir şey yok.”

‘CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME SUÇUNDAN YARGILANMALILAR’ 

İstanbul Adli Tıp Kurumunda DNA incelemesinin yapıldığını aktaran Yıldırım, şunları söyledi: “Buradan gelecek rapor ve siber suçlardan bilgisayar ve telefonuyla ilgili raporlar geldikten sonra iddianame hazırlanacak. İddianamede ‘Cebir şiddeti ile hürriyetinden alıkoyma, cinsel saldırı’ yer alacak ama asıl ‘kasten, tasarlayarak adam öldürme, canavarca hisle öldürmeden’ soruşturma başlatılması gerekiyor. Davanın takipçisi olacağız, deliller tamamlandıktan sonra kovuşturmayı bekleyeceğiz.” (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Küçük Leyla’nın ölümüyle ilgili akrabası tutuklandı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa