14 Temmuz 2018 10:23

BTK istedi, JINNEWS’e 'örgüt propagandası'ndan dava açıldı

BTK’nin suç duyurusu üzerine JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş hakkında 'örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla 5 yıla kadar hapis davası açıldı.

Logo

Paylaş

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), 8 kez sitesini engellediği JINNEWS hakkında yayınladığı haberlerle “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine JINNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılık yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak Alağaş hakkında “Örgüt propagandası” iddiasıyla iddianame hazırladı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamenin ilk duruşması 11 Aralık’ta görülecek.

HABERLER SUÇ SAYILDI

İddianamede, haberlerde kullanılan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaşamını yitiren YPJ üyelerinin fotoğrafları, Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekilen haberler ve kadının kalemi köşesinde yayınlanan kimi yazılar suç delili sayıldı. İddianamede, Alağaş hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

‘KADIN VE ÇOCUK ODAKLI HABERLER YAPIYORUZ’

Soruşturma kapsamında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade veren Safiye Alağaş, ajansın kadın ve çocuk odaklı haber yaptığını vurgulayarak, “Bizim haber yaptığımız, görüş aldığımız herkes kadındır. Özellikle kadınların yaşam alanlarında onları mağdur duruma düşüren durumlara dikkat çekiyoruz. Kadınların hikâyelerini, başarılarını haberleştiriyoruz. Bu haberlerdeki amacımız da kadın ve çocukların yaşam alanlarının daraltılmasına dikkat çekmektir. Efrîn’deki saldırıda kadın ve çocuklar mağdur oldu. Amacımız zarar gören kadın ve çocuklara dikkat çekmektir” dedi. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belçika, İngiltere'yi 2-0 yenerek dünya üçüncüsü oldu

SONRAKİ HABER

Irak’ta Sadr’ın "grev" çağrısı üzerine 4 kentte tatil ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa