05 Temmuz 2018 21:04

Ahmet Şık: İdam devlet eliyle tasarlanmış cinayettir

HDP’li Ahmet Şık, idam tartışmalarına ilişkin 'İdam devlet eliyle tasarlanmış cinayettir. Herkesin karşı çıkması gerekir' dedi.

Ahmet Şık: İdam devlet eliyle tasarlanmış cinayettir

Fotoğraf: MA

Paylaş

Meclis’te yeni seçilen milletvekillerinin kayıt işlemleri devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen milletvekilleri de bugün kayıt yaptırmaya geldi. HDP’li Saruhan Oruç, Fatma Kurtulan ve Ahmet Şık kayıtların dördüncü gününde Meclis’e gelerek kayıt işlemlerini gerçekleştirdi.

Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği Şık, kayıt işlemlerinin ardından bir açıklama yaptı.

‘HEPİMİZİN DAHA ÇOK ÇALIŞMASI GEREKEN BİR DÖNEM’

Şık, şunları söyledi: “Biraz yer değiştirdik ama sanmayın ki benim işim bitti. Özlük haklarıyla ilgili sorunların ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Medyada şu anda yaşadığımız kirliliğin de bununla ilgili olduğunu çok iyi biliyorum. Meslektaşlarım sesi olacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın. Çok zor bir döneme girdik. Hepimizin daha çok çalışması gereken bir dönem. Özellikle demokratikleşme ve basın özgürlüğü konusunda.”

‘İDAM TASARLANMIŞ CİNAYETTİR’

Şık, çocuk istismarına ilişkin tartışılan idam cezasına ilişkin ise, “İdam ile ilgili tartışma yapmak manasız bir şey, çünkü idam devlet eliyle tasarlanmış bir cinayettir. Herkesin karşı çıkması gerekir. Eğer suç önlenmek isteniyorsa bunun yolu bu tür cezaları popülizm üzerinden tartışmak değil, caydırıcı önlemleri almaktır” değerlendirmesi yaptı.

‘ROZET TAKMAKLA VEKİL OLUNMUYOR’

Şık, “Kravat ve takacak mısınız?” sorusuna, “Maalesef öyle; ama değişmesi için çabam olacak. Benim bir tane rozetim olacak, onu takınca görürsünüz. Benim için önemli olan o. Bir insanın vekil olduğunun göstergesi yakasına taktığı rozet değil. Bence yürüttüğü faaliyettir. Rozet takmakla vekil olunmuyor” yanıtını verdi. (Ankara/MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hamzaoğlu: Konuşmam tamamen ifade özgürlüğü

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Hatimoğulları: Seçim kazanma operasyonu yapılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa