02 Temmuz 2018 16:44

Uluborlu kirazını afet vurdu

Isparta’nın Uluborlu ilçesinde aşırı yağış ve dolu nedeniyle dalda hasadı bekleyen kirazlar zarar gördü. 10 bin ton kirazın 8 bin tona yakını kaldı.

Fotoğraf: Mehmet Erçakır/DHA

Paylaş

Isparta’nın Uluborlu ilçesinde aşırı yağış ve dolu nedeniyle zarar gören kirazın kilosu 5 liradan satılması beklenirken, 45 kuruşa alıcı bulamaz hale geldi. Uluborlu Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Uğur Ünverdi, kaybın ekonomik boyutunun 48 milyon lira olduğunu söyledi.

Kiraz Üreticisi Yavuz Çopur, “Kirazımız elimizde kaldı. Aşırı mağduruz. Hükümetimizden destek istiyoruz. Borçlarımız çok. Erteleme ve yapılandırma istiyoruz. 5 liralık kirazı 45 kuruşa veriyoruz. 1 ton kiraz verseniz 450 lira eder, bu da 5 işçinin günlük yevmiyesi. Uluborlu kirazı Türkiye’nin en dayanıklı, en kaliteli kirazı ancak afet gördü” dedi.

Üretici Ahmet Tomburlak, kirazda çok ciddi kayıp olduğunu ve binlerce ton kirazın elinde kaldığını kaydetti.

‘ÜRETİCİ HASADI TERK ETTİ’

Kirazın başkentinde üreticilerin perişan olduğunu vurgulayan Başkan Ünverdi, “Çok yoğun kiraz üretimi yapan bir bölge. Bu yıl 10 bin tonun üzerinde ürün vardı. Fakat mevsim şartları olumlu gitmedi. Sürekli yağış kirazda çatlamaya yol açtı. Şu an itibariyle yüzde 80’e yakın kiraz dalında kaldı. İşçilik maliyetinin yüksek olmasından ve çatlayan kirazın seçiminin zor olmasından ürün dalından toplanmıyor. Üreticimiz hasadı terk etti. Kirazı toplamıyor, hasat yapmıyor. Sadece Uluborlu değil Isparta ve Afyonkarahisar bölgesinin tamamı böyle. Hasat edilen kirazdan da üreticinin eline bir şey geçmiyor. Üreticinin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu üreticimiz hiçbir şeyini ödeyecek durumda değil. Devletimiz, hükümetimiz her zaman bu tür afetlerde üreticimizin yanında olmuştur. 2015’te don nedeniyle hasar olmuştu. Destek alınmıştı, ben bu dönemde de destek alınacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

‘ÇOK ZOR DURUMDAYIZ’

Kiraz üreticisi Ufuk Erbaş, “Kirazlarımız yağmurdan dalında kaldı, çürüdü. Toplayamadık. Toplasak bile fiyatlar çok düşük. Tüccar gelmiyor. Çok zor durumdayız. Durumumuz içler acısı” diye konuştu. Kemal Canyurt da şöyle dedi: “Daha önce böyle bir afet görülmedi. Bunun gibisi ilk kez oluyor. İnanın bahçeye gitmek istemiyorum. Alım merkezinin haline bakın. Römorklara doldurulup geliyor hasarlı kirazlar. Ve yok parasına satılıyor.” (Isparta/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana’da yüzlerce atölye kapandı

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa