08 Haziran 2018 10:14
Son Düzenlenme Tarihi: 09 Haziran 2018 00:19

Avusturya, 7 camiyi kapatıp imamları sınır dışı ediyor

Avusturya, çocuklara asker üniforması giydirilerek 'savaş propagandası' yapılan camiler için kapatma kararı aldı. Çok sayıda imam sınır dışı edilecek.

Avusturya, 7 camiyi kapatıp imamları sınır dışı ediyor

Türkiye'deki bir anaokulunda da çocuklara asker üniforması giydirilmiş ve ellerine silah verilmişti. Fotoğraf: Eylem Nazlıer/EVRENSEL

Paylaş

Avrusturya'da Türkiye’nin maddi destek sağladığı camilerdeki çocuklara Çanakkale Savaşı canlandırması yaptırılmış ve olay, asker üniforması giydirilen çocuklara 'savaş propagandası' yapıldığı gerekçesiyle ülkede tartışmaya yol açmıştı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, "Burada olan şeyin Avusturya'da yeri yok. Bu hükümet buna sıfır tolerans gösterecek" diye konuşmuştu.

Başbakanın açıklamalarının ardından başlayan soruşturmayla birlikte 7 cami için kapatma kararı alındığı duyuruldu.

Kurz'un açıklamaları üzerine yabancılar tarafından finanse edildikleri öne sürülen imamların da sınır dışı edileceği açıklandı.

Almanya'da da Çanakkale Savaşı'nın yıldönümü vesilesiyle düzenlenen benzer bir etkinlik tepkilere yol açmıştı.

TÜRKİYE'DEN TEPKİ

Başbakan Binali Yıldırım, Avusturya'nın kararını değerlendirdiği konuşmasında "Fevkalade yanlış bir karar. Ne evrensel hukuk kurallarına ne Avrupa Birliği değerlerine ne azınlıkların hukukuna sığacak bir karar. Böyle bir AB ülkesine, bu zihniyetteki yöneticilere AB nasıl emanet edilir? Bunu Avrupalıların takdirine bırakıyorum. Kendinden farklı düşünen, kendinden farklı inan insanlara tahammül gösteremeyenlerin Birliğin vizyonunu, hedeflerini gerçekleştirmek için ortaya ne koyacaklar ben merak ediyorum" ifadelerini kullandı.

CHP: DERHAL BU AYIBA SON VERİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan ise bu kararın Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını belirterek "Derhal bu ayıba son verin" dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Tezcan, "Avusturya hükümetinin Müslüman toplumunu rencide eden, inançlar üzerinden siyasete malzeme veren cami kapatma tutumunun din, vicdan, inanç özgürlüğü ve Avrupa değerleriyle bağdaşan hiçbir yanı yoktur" şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu Gazeteci Öztürk'ün ailesini aradı: Sürecin takipçisiyiz

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa