Afrika kökenli Türkiyeli saya işçisi HDP'den aday oldu

Afrika kökenli sayacı Yalçın Yanık, HDP İzmir 1. bölge milletvekili adayı oldu: Ezilen ve sömürülen emekçilerin sesini parlamentoya taşıyacağım.

22 Mayıs 2018 21:34
Son Düzenlenme Tarihi: 23 Mayıs 2018 08:27
Paylaş

İzmir'de yaşayan Afrika kökenli Türkiyeli Yalçın Yanık, Halkların Demokratik Partisinden (HDP) İzmir milletvekili adayı oldu. İzmir 1'inci bölge 3'üncü sıradan aday gösterilen saya işçisi Yalçın Yanık, seçildiği takdirde ezilen ve sömürülen işçilerin, emekçilerin sesini parlamentoya taşıyacağını söyledi.

Aydın'da doğan ve 40 yıl önce İzmir'e yerleşen Afrika kökenli Türkiyeli işçi Yalçın Yanık (58), HDP İzmir milletvekili adayı oldu. Doğan Haber Ajansı'na röportaj veren Deri Tekstil Kundura İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yalçın, evli ve iki çocuk babası. Siyasete ilk kez HDP saflarında katılan Yanık, tercihini bu partiden yana kullanmasının gerekçelerini anlattı. HDP dışındaki partilerin düzen partisi olduğunu ifade eden Yalçın Yanık, "HDP bunun dışında bir parti. Bunun için HDP'yi tercih ettim. HDP sayesinde işçilerin, emekçilerin sesi olacağız. Her şeyden önce ben komünistim. HDP barajın altında kalırsa işsizlerin, yoksulların, emekçilerin sorunları daha çok büyüyecek. HDP, bugünkü mevcut siyasi konjektörün içinde en fazla parlamentoda birlikteliği, dayanışmayı örebilen bir parti" dedi.

'EZİLENLERİN AKTİF SİYASET YAPMASI İÇİN ADAYIM'

Siyah milletvekili adayı olarak HDP'den aday olmanın kendisi açısından ayrı bir mutluluk olduğunu ifade eden Yalçın Yanık, birçok insanın Meclis dışında kaldığını, bu kişilerin hayatın içerisinde olduğu halde siyasetin dışında kalmaması gerektiğini vurguladı. Ezilenlerin, sömürülenlerin, siyaset girmesi ve aktif siyaset yapması için aday olduğuna dikkat çeken Yanık, "HDP Eş Genel Başkanı 'Seni başkan yaptırmayacağız' dediği için bugün cezaevinde. Parlamenter rejimin içerisinde en doğal hakları olan temsil hakları elinden alınıyor. HDP mevcut düzen partilerinin dışında bir oluşum" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Muharrem İnce AB büyükelçileriyle iftar yaptı

SONRAKİ HABER

Dersim’de ‘avcılığa hayır’ diyen doğa savunucularına gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa