10 Mayıs 2018 10:42

Malezya'da seçimi muhalefet ittifakı kazandı

Malezya'da seçimleri 92 yaşındaki eski Başbakan Mahathir Muhammed'in ittifakı kazandı. Mahathir, seçimle başa gelen en yaşlı lider oldu.

Malezya'da seçimi muhalefet ittifakı kazandı

Fotoğraf: Alexandra Radu/AA

Paylaş

Malezya'da dün yapılan genel seçimde 92 yaşındaki eski Başbakan Mahathir Muhammed öncülüğündeki ittifak birinci çıkarak mecliste çoğunluğa ulaştı.

Seçim Kurulu, Mahathir'in sosyal demokrat çizgideki Halkın Umudu (Harapan Rakyat) ittifakının 222 sandalyeli parlamentoda 122 sandalye kazandığını açıkladı.

Mahathir'in rakibi ve halihazırdaki Başbakan Necip Rezak liderliğindeki Birleşik Malay Ulusal Partisinin (UMNO) sandalye sayısı ise 79'a düştü. UMNO, 2013 seçimlerinde 133 sandalye kazanmıştı.  

"Ben ve arkadaşlarım halkın verdiği kararı kabul ediyoruz." diyen Necip, hiçbir partinin henüz üstünlük sağlayamadığını iddia etti. Necip, kimin başbakan olacağına Sultan Muhammed'in karar vereceğini söyledi.

Abdül Hadi Avang liderliğindeki Malezya İslam Partisi'nin (PAS) 18 sandalye kazandığı seçimde 3 bağımsız isim de milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Seçim Komisyonu, kayıtlı yaklaşık 15 milyon seçmenin yüzde 76'sının oy kullandığını açıkladı.

SEÇİMLE BAŞA GELEN EN YAŞLI LİDER

Mahathir, 1981'den 2003'e kadar 22 yıl boyunca ülkeyi yönetmişti. Gazetecilere konuşan Mahathir, "İntikam arayışında değiliz, hukukun üstünlüğünü yeniden inşa etmek istiyoruz" dedi. Dünyanın seçimle başa gelen en yaşlı lideri olan Mahathir, yemin töreninin Perşembe günü düzenlenmesini umduğunu söyledi. (Kuala Lumpur/AA)

ÖNCEKİ HABER

Fatih'te zincirleme trafik kazası: 2 yaralı

SONRAKİ HABER

Japonya Guaido’yu "geçici başkan" olarak tanıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa