Kani Beko: İşçi mücadelesini Meclis’e taşıyacağım

DİSK Genel Başkanlığı görevinden istifa edip milletvekili aday adayı olan Kani Beko, sokaktaki emek mücadelesini meclise taşıyacağını söyledi.

07 Mayıs 2018 12:02
Paylaş

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanlığı görevinden istifa eden Kani Beko, İzmir'den CHP milletvekili aday adayı oldu. Beko, seçilirse işçilerin meydanlarda ve sokaklarda ortaya koyduğu mücadeleyi Meclis’e taşıyacağını ifade etti.

AKP iktidarında 22 bin işçinin iş cinayetine kurban gittiğini vurgulayan Kani Beko, “Çalışma Bakanlığı ve hükümetin çalışma yaşamı ile ilgili bu güne kadar yaptıkları yetersiz. Karneleri çok zayıf.  AKP Hükümeti artık gitmeli” diye konuştu. Beko, seçilemediği takdirde DİSK'e dönmeyeceğini, Karaburun'daki köyünde ailesi ile zaman geçireceğini belirtti.

CHP'de, henüz listeler kesinleşmese de Beko, İzmir'de çalışmalara başladı. Bir ömür, işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal haklarını, sendika başkanı olarak yürüyüşlerde, mitinglerde, grev çadırlarında anlatmaya çalıştığını ifade eden Beko, “Bu sorunların çözümü için önce halkımız, sonra partimiz görev verirse TBMM çatısı altında mücadelemi kaldığım yerden devam ettirmek istiyorum. Bugüne kadar ne yaptıysam, TBMM'de de aynı mücadeleyi devam ettireceğim” diye konuştu.

‘İŞ CİNAYETLERİNİN DURDURULMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİM’

Ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu açıklayan Kani Beko, DİSK-AR tarafından yapılan araştırmaların sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre; Türkiye'de 6,5 milyona yakın işsizin olduğunu söyleyen Beko, “Bunların 1 milyona yakını üniversite mezunu. Her defasında DİSK yönetimi ile yaptığımız çalışmalarda,hükümeti iş cinayetlerinin durdurulması ile ilgili çok kez uyardık. TBMM'ye geldiğimde, iş cinayetlerinin durdurulması ile ilgili mücadele edeceğim” dedi.

2 MİLYON ÇOCUK TEHLİKEDE

Türkiye'de 3 milyona yakın taşeron işçinin olduğunu aktaran Kani Beko, taşeron işçinin kadro alabilmesi için mücadele vereceğini belirtti. Türkiye'nin kanayan yarası olarak adlandırdığı çocuk işçiliğine de değinen Kani Beko, 4857 sayılı  yasayı hatırlatarak, bu yasaya göre 15 yaşın altındaki çocukların tehlikeli ve riskli işyerlerinde çalıştırılmasının yasak olduğunu söyledi. Yasak olduğu  halde, ülkede 2 milyona yakın çocuğun tehlikeli ve riskli iş yerlerinde çalıştığını vurgulayan Beko, buna çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de istihdam konusunda da ciddi daralma yaşandığını savunan Beko, şunları söyledi:
“52 ülke ile küs konumdayız. İş yerlerinde işçi kardeşlerimiz, ürettiklerini ihraç edemez durumda. 2017 yılına baktığımızda Türkiye 100 milyar dolarlık ihracat yapmış. 300 milyar dolara yakın ithalat yapmışız. Cari açık hala 100 milyar doların üzerinde devam ediyor. Cari açık işsizlik, sefalet, üretimden kopmuş bir Türkiye demek. Siz ürettiklerinizi ihraç edemezseniz, işsizliği önleyemezsiniz. 300 bine yakın ataması yapılmayan öğretmen kardeşimiz var. Ataması yapılmadığı için öğretmenler intihar etmeye başladı.”

OHAL'DE 15 BİN İŞLETME KAPANDI

OHAL ilan edildiği günden bu güne kadar ayakta durmayı başaramayan 15 bine yakın işletmenin kapandığına dikkat çeken Kani Beko, OHAL ile birlikte çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle 150 bine yakın kamu çalışanının mahkeme kararı olmadan görevlerinden ihraç edildiğini, 3 bine yakın öğretim üyesinin üniversitelerden koparıldığını ve DİSK üyesi 3 bine yakın işçinin, mahkeme kararı olmadan işlerinden ihraç edildiğini hatırlattı. Beko, şöyle konuştu:
“Basın ve ifade özgürlüğü, Anayasa'da teminat altında olmasına rağmen 160'a yakın gazeteci, cezaevinde. 10 bine yakın basın emekçisi bugün işsiz kaldı. Üniversitelerde demokrasi, özgürlük, barış istedikleri için gözaltına alınan ve daha sonra cezaevine gönderilen 70 binin üzerinde öğrenci var. 12 milyona yakın emekli kardeşimizden 6,5 milyona yakını açlık sınırının altında. Asgari ücret 1603 TL. Devletin açıkladığı rakamlara göre, açlık sınırı 2000 liranın üstünde. TBMM'ye giderek bugüne kadar seslendirdiğim, ekonomik, demokratik, sosyal konuları burada anlatacağım. Ülkenin antidemokratik bir Anayasa ile yönetilmesi bana göre bu topraklarda yaşayan insanlara haksızlık. Mutlaka eşitlikçi, özgürlükçü, laik, sosyal bir Anayasanın yapılması gerekiyor. Grev çadırlarında dün ne söylediysem, yarın da mücadeleme aynı şekilde devam edeceğim.”

SEÇİLEMEZSE KÖYÜNE YERLEŞECEK

Beko, aday listesinde yer alıp da seçimi kazanamadığı takdirde bir daha DİSK'te görev almayacağını belirterek, “Seçilemezsem aileme ve çocuklarıma daha fazla zaman ayıracağım. Köyümde yaşayacağım ama ülkenin geldiği noktada bana düşen bir görev olursa, yapmamı istedikleri bir konu olursa, demokrasi, insan hakları ve ülkem için her alanda her yerde mücadele etmeye de hazırım” diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

İsrail'den Suriye'ye tehdit: Esad'ı tasfiye eder, rejimini deviririz

SONRAKİ HABER

Kavala iddianamesinde 16 kişi için ağırlaştırılmış müebbet istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa