03 Mayıs 2018 01:27
Son Düzenlenme Tarihi: 03 Mayıs 2018 08:06

Yazılım hatası en az 135 kadının meme kanserinden ölümüne neden oldu

İngiltere'de sağlık sistemindeki bir yazılım hatası nedeniyle taramalara çağrılmayan 450 bin kadından en az 135'i meme kanserinden ölmüş olabilir.

Yazılım hatası en az 135 kadının meme kanserinden ölümüne neden oldu

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İngiltere'de hükümet, bir yazılım hatası nedeniyle meme taramasına çağrılmayan çok sayıda kadının meme kanserinden hayatını kaybetmiş olabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında yaptığı konuşmada, hatadan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısının en az 135, en fazla 270 olduğunu bildirdi.

Hunt, 2009 yılından bu yana 68-71 yaş grubundaki 450 bin kadına meme taraması için randevu daveti gönderilmediğini belirterek bunun yazılımdaki bir algoritma hatasından kaynaklandığını aktardı.

Bakan Hunt, hata sonucu 70 yaşına yeni girecek kadınların sistemden otomatik olarak muaf tutulduğunu ve son meme taramaları için gerekli davetin bu kişilere ulaştırılmadığını kaydetti.

Davetlerin iletilmediği kadınların tespit edilerek bu ay sonuna kadar taramaya çağrılması bekleniyor.

İngiltere'deki aile sağlığı merkezlerinde 50-70 yaş grubundaki kadınlara ücretsiz meme taraması hizmeti sunuluyor. En tehlikeli yaş grubundaki bu kadınlar sistemden otomatik olarak üç yılda bir taramaya davet ediliyor. Tarama hizmeti 70 yaş üstü kişilere ise talebe göre veriliyor. (Londra/AA)

ÖNCEKİ HABER

Veri skandalıyla gündeme gelen Cambridge Analytica şirketi kapanıyor

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa