16 Nisan 2018 16:23
Son Düzenlenme Tarihi: 16 Nisan 2018 16:28

5 yılda 5 milyar liralık tohum ithali!

Türkiye’nin son 5 yılda 1 milyar 237 milyon 869 bin dolarlık tohum ithal ettiği açıklandı.

5 yılda 5 milyar liralık tohum ithali!

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Türkiye’nin son 5 yılda 1 milyar 237 milyon 869 bin dolarlık tohum ithal ettiğini açıkladı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde “Ülkemizde son beş yılda ne kadar ithal tohum alınmıştır? Ürünlere göre dağılımı nasıldır? Toplam ödeme ne kadardır? Yeterli tohum neden yeterli olamamaktadır?” şeklindeki soruların yanıtlamasını istedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, 1 Ocak 2013’den 2018 yılına kadar 568 milyon 773 bin 303 kg tohum ithal edildiğini açıkladı.

Bakan Tüfenkçi, bu süre içinde tohum ithalatına Türkiye’nin 1 milyar, 137 milyon 869 bin dolar para ödediğini bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 yıl öncesine kadar tarımda kendi kendine yeten bir ülke olan Türkiye’nin artık ithalat ülkesi haline getirildiğini söyledi. Son 5 yılda sadece tohum için 1.1 milyar doların yurtdışına çıktığını belirten Ömer Fethi Gürer, “Türk parasıyla yaklaşık 5 milyar lira ithalata para ödenmiş. Bu rakam her yıl ortalama 1 milyar liranın tohum için yurt dışına gittiğini gösteriyor. Pek çok üründe yerli tohum üretemiyoruz. Tohumda ithalata dayalı bir ülke haline geldik. Buğday tohumunun bile yarısının yurt dışından geldiği belirtiliyor. Patates tohumunun tamamına yakını yurt dışından geliyor. Tohum ithal ettiğimiz ülkelerin, tohum üreterek elde ettiği geliri, biz bu tohumları ürüne çevirerek elde edemiyoruz. Burada bir yanlış var. Hükümetin yanlış tarım politikası her alanda sırıtıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sınav bildirisi dağıttıkları için gözaltına alınanlar serbest

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa