16 Nisan 2018 11:16

Yumurta barkodlarında hangi kod ne anlama geliyor?

Yumurta barkodlarında 'yetiştirme metodu kodu' sistemi başladı. Rakamlar, tavuğun nasıl bir yöntemle yetiştirildiğini belirtiyor.

Yumurta barkodlarında hangi kod ne anlama geliyor?

Paylaş

Balıkesir Ticaret Borsası ve Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, "yetiştirme metodu kodu" sisteminin bugün uygulamaya gireceğini hatırlatarak, "Yani her yumurta organik adı altında satılıyor ama her yumurta maalesef organik değil. Serbest dolaşan tavuk yumurtası da kafessiz yetiştirilen yumurtalar da kafeste üretilmesine rağmen kahverengi olan yumurtalar da organik diye satılıyor" dedi.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Kula, Balıkesir'de 7 milyon yumurta tavuğu olduğunu ve yıllık 1 milyar 800 milyon adet yumurta üretimi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yumurtalardaki kodlamaların anlamları şöyle:

  1. 0 - organik yetiştiricilikle üretilen yumurta
  2. 1 - açık dolaşımda yetiştiricilikle üretilen yumurta
  3. 2 - kümeste kafessiz yetiştiricilikle üretilen yumurta
  4. 3- kafeste yetiştiricilikle üretilen yumurta

İnfografik: Ahmet Burak Özkan/AA

Kula, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

"Toplumun kandırılmaması adına bu barkod sistemi uygulamaya girecek. Yani her yumurta organik adı altında satılıyor ama her yumurta maalesef organik değil. Organik olan yumurtalar bunların içinde çok çok az. Serbest dolaşan tavuk yumurtası da kafessiz yetiştirilen yumurtalar da organik kafeste üretilmesine rağmen kahverengi olan yumurtalar da organik diye satılıyor. Haksız kazanç sağlanmaması adına uygulanmış bir sistemdir."

Kula, Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yumurta üreticileri için "yetiştirme metodu kodu" uygulamasının başladığını ve geçiş süreci için ise 16 Nisan'a kadar zaman tanındığını dile getirerek, bu sürenin uzatılması hakkında şimdilik bir duyuru olmadığı için tüm üreticilerin yeni kod sistemine geçmesi gerektiğini söyledi.

Balıkesir'de birçok tesisin denetimlerinin yapıldığını ve bunun sürdüğünü aktaran Kula, "Denetimler sıklıkla gerçekleştiği takdirde yeni barkod sistemi etkili olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri de il genelinde yumurta üretim tesislerinde denetimlerin devam ettiğini ve üreticilerin "yetiştirme metodu kodu"na geçiş süreci hakkında bilgilendirildiğini belirtti.

Tesislerin sadece "yetiştirme metodu kodu" uygulaması kapsamında denetlenmediğini ayrıca sağlık ve hijyen koşullarında denetlendiğini ifade eden yetkililer, 16 Nisan sonrasında yapılacak denetimlerde "yetiştirme metodu kodu"na geçiş yapmayan tesisler hakkında yönetmeliğe uygun şekilde cezai işlem uygulanacağını bildirdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ülke çapında OHAL'e karşı demokrasi eylemleri yapıldı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, Akşener'e misafir oldu; 'ittifakta sorunlar aşıldı'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa