11 Nisan 2018 14:21
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Nisan 2018 14:27

Vate dergisinin 55. sayısı çıktı

Kırmanckî (Zazaki) lehçesinde yayınlanan Vate dergisinin 55. sayısı çıktı.

Vate dergisinin 55. sayısı çıktı

Paylaş

Üç ayda bir Kürtçe’nin Kırmanckî (Zazaki) lehçesinde yayınlanan Vate dergisinin yeni sayısı okurlarla buluştu. Uğur Sermiyan, Dersim’deki isimlendirmeler üzerine yürüttüğü tartışmayı bu sayıda da devam ettirdi. Yazar Munzur Çemî Kırmanckî’deki bazı kelimelerin etimolojisini incelerken, Haydar Diljenî’nin yaklaşık 28 yıl önce Elazığ’ın Maden ilçesindeki Kırmanckî bir kadın Bêzarda Kelelîyon’la yaptığı röportaj ilk defa gün yüzüne çıktı. Röportajda Kelelîyon, Maden çevresindeki Kırmanckî kültürü ve adetleri üzerine bilgiler sunuluyor.

‘SEHER’ KİRMANCKÎ’DE

Yazar Seyidxan Kurij geçen yıl yayımlanıp büyük ilgi gören Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seher” adlı öyküsünü Kırmanckî’ye çevirdi. Pınar Yıldız “Güvercin” hikayesini okuyucuya sunarken, Yazar Mehmûd Nêşite “Xerîbî/Yabancı” başlıklı portreyi kaleme aldı. Harûn Bozkurt ise Kırmanckî lehçesiyle eserleri yayımlanan kadınların portrelerini derledi. Bunlarla birlikte dergide  bir çok makale, öykü ve şiir yer alıyor. 

VATE HAKKINDA 

1996 yılında Kürtçenin Kırmanckî (Zazaki) lehçesinde yazan çizen bir grup Kürt İsveç’in Stockholm kentinde toplanarak Vate Grubunu oluştururlar. Grup, 1997 yılında Kırmanckî lehçesiyle Vate dergisini çıkarmaya başladı. 2000’li yıllardan itibaren  Türkiye’de de yayımlanıyor. En uzun ömürlü Kırmanckî dergi olan Vate’yi hazırlayan grup her toplantısında Kırmanckî terimler üzerine tartışmalar yürütüyor. Geçen sene Duhok’ta yapılan toplantıda Kırmanckî’de belediyecilik, sağlık ve medya terimleri tartışılmıştı. Detaylı bilgi ““ adresinden alınabilir. (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Direnişteki Ege Üniversitesi işçilerine ziyaretler sürüyor

SONRAKİ HABER

3,6 kilo altınla yakalanan Sami Boydak serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa