27 Mart 2018 14:38
Son Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2018 16:49

 Kanal İstanbul toplantısına çok sayıda vatandaş alınmadı

Kanal İstanbul Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) toplantısı öncesi içeri alınmayan vatandaşlar ile polis arasında gerginlik yaşandı.

 Kanal İstanbul toplantısına çok sayıda vatandaş alınmadı

Paylaş

 

Kanal İstanbul projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, Arnavutköy'de halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Bina girişi çevik kuvvet polisleri tarafından kapatılırken, vatandaşların içeri alınmaması üzerine polisle aralarında tartışma yaşandı. Bir TOMA da bina girişinde hazır bekletildi. Vatandaşlar toplantıda hak kaybı yaşayıp yaşamayacaklarını sordu. 

İstanbul'da 4 ilçe sınırında 37 mahallede 373 bin hanede 996 bin kişiyi ilgilendiren Kanal İstanbul'a ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya yetkililerin dışında çok sayıda vatandaş katıldı. 

1,5 MİLYAR METRE KÜP HAFRİYAT ÇIKARILACAK

DHA'nın haberine göre; çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) yönetmeliği gereğince Kanal İstanbul Projesi kapsamında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Kanal İstanbul Projesi halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bilgilendirmeyi Kanal İstanbul Proje Koordinatörü Bora Erdem yaptı. Erdem, projenin açıklanmasıyla birlikte farklı kurum ve kuruluşlar ve üniversiteler tarafından alternatif yolların tespit edilmesi, su kalitesiyle ilgili analiz çalışması ve finansa yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti. Erdem, projedeki en önemli hedef olarak tehlikeli tankerlerden dolayı olası çevre felaketini önlemek olduğunu vurguladı. Erdem, proje sırasında 1,5 milyar metre küp hafriyat çıkarılacağını söyledi. 

 VATANDAŞLAR MAĞDURİYETLERİNİ SORDU 

Açıklamanın ardından vatandaşlar arsaları ve evleri ile ilgili mağduriyet yaşayıp yaşamayacaklarını yetkililere sordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcı Ali Rıza Tanas vatandaşların her birinin mağduriyetlerine raporda yer vereceklerini söyledi. 

PROF. DR. BEYZA ÜSTÜN: TOPLANTI USULEN YANLIŞ

Cumhuriyet'in aktardığına göre de; toplantıda konuşan HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün toplantının usulen yanlış yapıldığını, bu toplantının tüm İstanbul halkını ilgilendirdiğini ve halkın da bu toplantıya alınmadığını söyleyerek tüm yaşam savunucularını salonu terk etmeye çağırdı. Üstün şöyle konuştu:

Usulen yanlış yapıyorsunuz. Burası halkın buluştuğu bir yer değil. Dolayısıyla katılımı hiç olamaz. İki nedenle... Danıştay aldığı kararlarda şunu söyler Bu yapılacak olan projenin yapıldığı yerler de dahil olmak üzere etkilenen herkese haber vermek zorundasınız. Usulen yanlış yapıyorsunuz. Buranın halkı yok burada. Bu kanal İstanbul’u ilgilendiriyor, bu kanal halkı ilgilendiriyor. Sadece Arnavutköyü değil, Küçükçekmece’yi değil Danamandra’yı değil... Yaptığınız suçtur.

Üstün'ün konuşması toplantıya katılan çok sayıda kişi tarafından alkışlandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hakan Peker, TRT canlı yayınını terk etti: 'Beni çekmen lazım'

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de emekçiler krize karşı miting düzenliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa