22 Mart 2018 23:51

Kastamonu’da şeker eylemi: Şeker fabrikalarında üretim devam etsin

Kastamonu’da işçiler şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararına karşı ayağa kalktı, ‘Şeker fabrikalarında üretim devam etsin’ dedi. 

Kastamonu’da şeker eylemi: Şeker fabrikalarında üretim devam etsin

Paylaş

Kastamonu’da eylem yapan şeker fabrikası işçilerinin eylemine katılan CHP Milletvekili Veli Ağbaba hükümete seslendi: “Eğer yerli ve milli olduğunu iddia ediyorsan, bu fabrikaların satışını savunamazsın. Bu satışı isteyenler gayri millidir.”

Kastamonu Şeker Fabrikası için alınan özelleştirme kararını protesto etmek için dün tek başlarına yürüyüşe başlayan CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi il başkanlarına destek vermek için CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile milletvekilleri Burcu Köksal, Melike Basmacı, Kadim Durmaz, Mustafa Tuncer, Kemal Zeybek, Okan Gaytancıoğlu, Nurettin Demir, Özkan Yalım ve Turabi Kayan kente geldi. Ağbaba ve CHP'li vekiller, kent merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunan Kastamonu Şeker Fabrikası'na yürüyerek gitti.

Fabrikada çalışan işçiler ve köylüler tarafından, yaklaşık 3 saat süren yürüyüş sonrası karşılanan CHP'li vekillere bazı köylüler de traktör konvoyuyla destek verdi.

Fabrika önünde konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Kastamonu'da bulunan herkes bugün, burada olduğu gibi, namusu gibi, şerefi gibi fabrikalarına sahip çıkması gerekiyor. Bu fabrika dedelerimizden, babalarımızdan bize miras. Bu fabrika çocuklarımızın, torunlarınızın size emaneti. Doğmamış çocuklarınızın size emaneti. Bu emanete ihanet etmeyin. Bu satışı kim istiyorsa, kim destekliyorsa, bu kişi babamın oğlu da olsa ona yazıklar olsun. Kimin malını kime satıyorsun?" dedi.

Hükümete çağrıda bulunan Ağbaba, " Ey hükümet! Gel bu yanlıştan dön. Bunu torunlarına bile izah edemezsin. Yarın ‘Şeker fabrikalarını kim sattı?’ derlerse, o el kaldıran milletvekilleri yerin dibine girerler. Bakacak yüz bulamazlar. Gel bu ihanetten vazgeç, gel bu satıştan vazgeç. Şeker fabrikalarında üretim devam etsin. Eğer yerli ve milli olduğunu iddia ediyorsan, bu fabrikaların satışını savunamazsın. Bu satışı isteyenler gayri millidir. Diyor ya ‘Osmanlı tokadı’ diye, gösteremedi Osmanlı tokadının ne olduğunu Amerika'ya ama bize Amerikan tokadı atmaya çalışıyorlar. Tut o eli ve o tokadı yeme. Amerikalıya, yabancı sermayeye sen at o tokadı” ifadelerini kullandı. (Kastamonu/DHA)

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sendikalaştıkları için işten atılan TÜVTÜRK işçileri eylemde

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit istifaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa