21 Mart 2018 21:21

Çorbada sizin de tuzunuz olsun

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Sırma Dolar, Çorbada Tuzun Olsun Derneği'nin faaliyetine dair bir yazı kaleme aldı.

Çorbada sizin de tuzunuz olsun

Paylaş

Sırma DOLAR
Yıldız Teknik Üniversitesi

Geçtiğimiz günlerde bir grup üniversite öğrencisi gönüllü ile birlikte Beyoğlu’nda 2014’ten itibaren her akşam evsiz insanlara çorba dağıtmaya yönelik faaliyet gösteren Çorbada Tuzun Olsun Derneği’ni ziyaret ettik. Çorbanın hazırlanmasından paketleme ve dağıtıma kadar tüm aşamalarda yer aldık. Dağıtıma çıkmadan önce derneğin genel amaçlarını öğrenmemiz, dağıtım esnasında dikkat edilmesi gereken temel noktaları bilmemiz açısından gönüllü sorumluları ile birlikte küçük bir oryantasyon gerçekleştirdik. “Evsiz kalmak kimsenin tercihi değildir.” diyerek yola çıkmış dernek. “Kimse geceleri parkta bir bankın üzerinde uyumak istemez, kimse çevresinden geçen insanların suçlayan bakışlarına maruz kalmak istemez. Onları evsizlige iten ekonomik ve sosyal sebepleri biliyoruz. Bu noktada toplumdaki kötü evsiz algısını değiştirmek, onları topluma geri kazanmak ve kamuda evsizlik problemi ile ilgili daha çok çalışma yürütülmesini istiyoruz.” diyorlar. Bu durumda çorba bir amaç değil araç görevi üstleniyor. 

BARINMA DEĞİL BARINAMAMA SORUNU

Her akşam “afiyet olsun” diyerek uzatılan bir kase sıcak çorba katılan gönüllüler ve evsiz vatandaşlar arasında kısa süreli de olsa belli bir iletişim sağlıyor. Ancak gönüllü sorumlusu bu konuda önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Dağıtım sırasında bir anlık duygusallıkla soracağınız özel bir soru veya tutamayacak olmanıza rağmen vereceğiniz herhangi bir söz ailesinden ve yakın çevresinden koparak sokakta yaşamaya başlayan bu insanların travmasını tetikleyebilir ve kazanılma sürecindeyken psikolojilerini bir anda daha kötü bir şekilde geriletebilirsiniz. Bu nedenle çorbayı uzatırken kurulacak iletişimin yüzeysel olması oldukça önemli.”

Dağıtımda dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise gönüllülerin önemli bir bölümünün üniversite öğrencisi olması. Öğrencilerin dağıtımda elde ettikleri bilinç ve deneyimleri üniversitelerine taşımaları, bunlarla ilgili söyleşiler ve benzeri faliyetler düzenlemeleri oldukça önemli. Çünkü evsiz insanlar arasında üniversite mezunu olanlar da var. Öğrenciliği bitirip zorlu çalışma koşullarına atıldıktan sonra her insanın aynı durumla karşı karşıya kalabileceğini bilmek ve bunu topluma anlatmak çok önemli. Unutmamalıyız ki evsizlik toplumun barınma değil barınamama sorunudur.

ÖNCEKİ HABER

İstismarın karşısında duvar gibi durmalıyız

SONRAKİ HABER

Varşova Konferansı: İsrail ile normalleşme zirvesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa