21 Mart 2018 20:52

Mezun artıyor işsizlik azalmıyor

Çukurova Üniversitesi İİBF öğrencileri ile fakültelerinden mezun olan öğrencilerin işsizlik kaygılarını konuştuk.

Mezun artıyor işsizlik azalmıyor

Paylaş

Seren ELATAŞ
Berfin KILIÇ 
ADANA

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin işsizlik sorunu sürekli artış gösteriyor. İİBF’de okuyan öğrencilerin ve mezun sayısının 400 binden fazla olması geleceğe dair kaygıları her geçen gün artırıyor. Öğrencilerin bu kaygısı fakültenin her köşesinde ve arkadaş ortamlarında hissedilebiliyor. Biz de Çukurova Üniversitesi İİBF öğrencileri ile işsizlik ve geleceksizlik meselelerine ilişkin ne düşündüklerini konuştuk.

İlk olarak konuştuğumuz Özge, bölümü hakkında düşüncelerini ve beklentilerini dile getirerek “Bilinçsizce seçtiğim bir bölüm olması nedeniyle İktisat Bölümünü yazdığım için pişman oldum. Derslerin ağır olması ve hocaların öğrencilerin seviyesine inememesinden dolayı sıkılıyor ve derslere gelmek istemiyoruz.” dedi. Mezun sayısının çok olması ile ilgi görüşlerini aldığımızda ise emeklisi gelenin emekli olmasının bu duruma bir çözüm olabileceğini söylüyor Özge. 

Böylece genç mezunlara iş imkanı sağlanabileceğini söyleyerek, “Sağlanacak imkanlar bu düzende ve eğitim sisteminde zor gibi duruyor, gidişat umutsuzluk yaratıyor. Sınıflara sığamıyor ve bu nedenle derslerden verim alamıyoruz. Buna çözüm olarak üniversiteye giriş puanı yükseltilmeli, iş imkanı sağlayacak kadar öğrenci alımı olmalı ve öğrenci mezun edilmelidir.” diyor.

Başka bir İktisat öğrencisi Çağla “Hocalarımızın, çevremizin bölümümüz ve geleceğimiz konusundaki olumsuz yorumları motivasyonumuzun düşmesine sebep oluyor.” diyor.

Bölümünü isteyerek seçen İktisat 2. sınıf öğrencisi Seda “Geleceğe umutla bakıyorum” diyor ve ekliyor “İleride müfettiş olmayı hedefliyorum. Puanlar yüksek fakat istendiğinde yapılabileceğini düşünüyorum. Öğrencilerin birçoğunun umutsuz ve gelecek kaygısı içinde olduğunu gözlemledim, bununla ilgili özgüven ve bilgilendirici konferanslar verilmeli.’’

DİPLOMALI BİR İŞSİZ OLMA KORKUSU

Uluslararası İlişkiler Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Selina ise düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Bölümü isteyerek yazdım ve severek okuyorum. Ancak birçok İİBF öğrencisi gibi diplomalı işsizler ordusuna katılmaktan endişe ediyorum. Çalışma imkanları olsa da KPSS’den yüksek puanlar almamız gerekiyor. Bu sorunun çözülmesi için de istihdamın artırılmasına yönelik protokoller uygulanmalıdır.” diyerek sözlerini bitirdi.

İşletme öğrencisi olan Ayşegül, son sınıf olması nedeniyle iş arayışlarına girdiğini belirtti ve bu nedenle özel şirketlere, bankalara başvuru yaptığını söyledi. Mezunların sayısının çok olmasının önüne geçmek için ise “Öğrenci alımlarına kota getirilebilir ve stajın zorunlu hale getirilmesiyle iş imkanları genişletilebilir.’’ dedi.

ÖNCEKİ HABER

ABD polisi: Austin şüphelisi intihar etti

SONRAKİ HABER

Marx’ın mezarına yönelik saldırılara tepki: Korkunun ecele faydası yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa