21 Mart 2018 12:42
Son Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2018 18:06

Bölge'de halk, Newroz alanlarında buluştu

Newroz, Bölge kentlerinde coşkuyla kutlandı. OHAL baskısına aldırış etmeyen halk alanları doldurdu. (Fotoğraf: Van Newrozu - Mezopotamya Haber Ajansı)

Bölge'de halk, Newroz alanlarında buluştu

Paylaş

Newroz, Diyarbakır ve yurdun dört bir yanında olduğu gibi Bölge kentlerinde de coşkuyla kutlandı.

Bölgenin birçok il ve ilçesinde baskı ve engellemelere rağmen on binler Newroz alanlarına aktı. Tutuklu vekil ve belediye başkanlarının mesajlarının okunduğu alanlarda Afrin’e yönelik operasyon eleştirilerek barış çağrıları yinelendi.

DERSİM'DE NEWROZ ATEŞİ BARIŞ İÇİN YANDI

Dersim'de Newroz, Seyit Rıza Meydanı’nda yüzlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Alanda ilk konuşmayı yapan HDP Dersim  Milletvekili Alican Önlü, tarihin her döneminde zulme karşı direnenlerin olduğunu, Dersim’de de Seyit Rıza’nın torunlarının zulme karşı direnişi devam ettirdiklerini belirterek “AKP-MHP ittifakı, başta Kürtler olmak üzere bütün muhalif kesimlere savaş ilan etti. Son olarak  Efrin’de yapılan bu savaşın ilanıdır. O nedenle bu ittifaka karşı bütün demokrasi güçlerinin yan yana gelip bir cephe oluşturması gerekir.”

Dersim

Newroz’u OHAL koşullarında, adaletin yerini KHK’lerin aldığı, emekçilerin işsizlik ve geleceksizliğe mahkum edildiği bir dönemde karşıladıklarını anlatan EMEP Genel Merkez Yöneticisi Fevzi Ayber  “Tek adam ve tek parti rejimi için halkımız büyük bir girdaba sürüklenmek isteniyor. Savaşa karşı barış içinde bir yaşam için tam hak eşitliği temelinde halkların birliğini güçlendirmeliyiz” dedi.  HDP 25. Dönem Milletvekili Çilem Küçükkeleş ise, Ortadoğu’nun bir bataklık olduğunu söyleyenlere inat, Ortadoğu’ nun insanlığın ve medeniyetin beşiği olduğunu hatırlatacaklarını söyledi. (Dersim/EVRENSEL)


ANTEP'TE DEMOKRASİ İTTİFAKI ÇAĞRISI

Antep’te Newroz, Çıksorut’ta coşkuyla kutlandı.

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, "AKP-MHP koalisyonunun kazanmasına izin vermeyeceğiz" diyerek Afrin operasyonunu eleştirdi.

Antep

EMEP Yöneticisi Döndü Taka Çınar ise "Biz bu milliyetçi ittifakın karşısında demokrasi güçleri olarak birleşmeliyiz" diyerek “Tek çıkar yolumuz budur” dedi. (Antep/EVRENSEL)


MALATYA: SAVAŞA BİAT ETMEYECEĞİZ

Malatya’da Newroz, Emeksiz Kavşağı’nda yapılan mitingle kutlandı. Mitinge HDP, DBP, EMEP, ÖSP, ÖDP, ESP, İHD, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri  ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Malatya

Miting Tertip Komitesi adına konuşan Cem Doğan, ülke tarihinin insanlığa dönük en büyük saldırılarını yaşadıklarını belirterek, “Yürütülen savaş politikalarına itiraz edenler her tarafta gözaltı ve tutuklamalarla savaş politikalarına biat etmeye zorlanıyor. Malatya kenti kardeşlik kentidir. Barışı ve kardeşliği haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP PM Üyesi Selman Metin ise geçtiğimiz yıl Newroz’da öldürülen Kemal Kurkut’u andı. Savaşın faturasını halkların ödediğini belirten Metin, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini de eleştirdi.

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, OHAL ve KHK düzenine bir de savaş koşullarının eklendiğini söyleyerek “Savaşın ve operasyonların artık son bulmasını istiyoruz.” 

KEMAL KURKUT ANILDI

Kemal Kurkut

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır Newrozu’nda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut, mezarı başında anıldı. Törende ağabeyi Ercan Kurkut, “Kemal bugün inadına Newroz alanında olacak” dedi. (Malatya/EVRENSEL)


VAN

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre Van halkı, bugün Newroz kutlamasının yapıldığı tarihi Van Kalesi'nin eteğindeki alanı doldurdu.

Giydikleri kiras, fistan, şal û şapik’leri ile alana akan edenler, polislerce kurulan üç ayrı arama noktasından geçerek içeri girilebildi. Gösterilen ilgi nedeniyle bu arama noktalarında uzun kuyruklar oluştu. Polisi aşıp meydanı dolduran kadın, çocuk, erkek, yaşlı 7’den 70’e kent halkı, kalabalıklığı açısından tarihi bir Newroz'a tanıklık ederken, alana gelişler halen sürüyor.

Renk cümbüşüne dönen alanı dolduran, programın başlamasını şarkılar eşliğinde halaylar çekerek bekledi. Abdullah Öcalan ve Afrin lehine atılan sloganlar polisi rahatsız etti.

Bu nedenle platformdan sürekli uyarı anonsları yapıldı.

Kutlama programı bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından lk konuşmayı yapmak üzere sahneye Tertip Komitesi Sözcüsü Bayram Kaval çıktı. Kent halkının ve tüm halkların Newroz bayramını kutlayan Kaval, “Kürt halkı bin yıllardır Newroz'la dünyaya haykırıyor. Bugün de işte böyle bir gündür. Ya özgürlük, ya özgürlük” dedi.

Kaval'ın konuşmasının ardından program Hozan Fikret'in şarkılarıyla devam etti. (Van/MA)


URFA'DA GÜÇLÜ NEWROZ

Urfa

Urfa’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Emek Partisi (EMEP) ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) öncülüğünde kutlanan Newroz için sabah saatlerinde yöresel kıyafetleriyle yola çıkanlar, Paşabağı mahallesindeki Newroz Alanı’na vardı. Alana polis kontrol noktasında aranarak giren Urfalılar, Newroz’u kutladı, Afrin operasyonunu eleştiren sloganlar attı. Alana Newroz’u kutlayan Kürtçe ve Türkçe pankartlar asıldı.

Çocuklarıyla birlikte alana gelen yurttaşlar, “Alanda arama var” denilerek bir süre kapıda bekletildi. Çok sayıda polisin yaptığı üst aramalarında HDP, DBP bayraklarının da aralarında olduğu çok sayıda pankarta el konuldu. “Dehaklara karşı çağdaş Kawalara bin selam”, “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır”, "Çiçekleri kopararak baharın gelmesini engelleyemezsiniz” yazılı pankartlar da içeri alınmadı.
 Pankart ve bayrakların yanında sarı, kırmızı, yeşil flamalar ve kalemler de alana alınmıyor.

Polisin tüm engellemelerine ve grup grup insanların alana yakın noktalarda geri çevrilmesine rağmen binler, Newroz'u büyük bir coşkuyla kutladı. Polis kontrol noktasında GBT uygulaması sırasında yerel kıyafetleri bahane edilerek birçok kadın Newroz alanına alınmadı. Yine alana yakın arama noktalarında bazı grupların saatlerce bekleyişinden sonra çeşitli bahanelerle geri çevrildikleri görüldü. Aynı zamanda polis, Newroz’a katılmak isteyen Rojavalıları ayrı bir noktaya çekip geçici kimliklerinin iptaliyle tehdit edip geri dönmeleri için baskı uyguladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş ve İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Newroz ateşini yaktı.

İMREK: HALKIN YÜREĞİNDEN KAWA'YI SİLİP ATAMAZSINIZ

Emek Partisi Genel Merkez Yöneticisi Halil İmrek, insanların Newroz alanına gelmemesi için her türlü baskının yapıldığını belirtti. Gezi direnişinde ve 7 Haziran’da AKP'nin yenildiğini dile getiren İmrek, "Barışın kardeşliğin kendisine oy getirmeyeceğini düşünerek savaş çığırtkanlığına geçti. Bakın belediyelere atanan kayyımlar, Doğubeyazıt’ta, Ehmedê Xani’nin heykelini yıktılar. Efrin’de ÖSO, Demirci Kawa’nın heykelini yıktı. Bunlar, aynı zihniyetin ürünüdür. Heykelleri yıkabilirsiniz; ancak halkın yüreğinden Kawa’yı silip atamazsınız” dedi.
 
DBP Urfa İl Eş Başkanı Sema Aişeoğlu, 4 dilde halkı,“Newroz Pîroz Be” diyerek 80 yaşındaki tutuklu Sisê Bingöl’ün şahsında tüm alandaki anneleri selamladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, "Buradaki bütün arkadaşların selamını Efrin’e, Cizre’ye, tüm Ortadoğu’ya gönderiyorum" diyerek konuşmasına başladı. Halepçe Katliamı’nı hatırlatan Erdoğmuş, şöyle devam etti: "Bunu yaparken Kuran-ı Kerim’in Enfal Süresi’ni delil olarak gösterdi. Kuran adına katliamını yaptı; ancak mahkemede yargılanırken Kuran’ı koltuğunun altına alarak ‘Ben Enfal’i kendi başıma yapmadım. Kuran’ın Enfal Süresi’ne uyarak yaptım’ dedi. Kuran’ı kendi şovenizmine alet etti. Mahkemede kendi kanunlarıyla yargılandı. Tarihin Nemrutların, Firavunlarının çukuruna yuvarlandı. Bu hafta içerisinde bu ülke ayrıştırılarak Efrin'e saldırı oldu. Oradaki masum insanlar katliama uğratıldı. Bu yapılırken Fetih Süresi gerekçe gösterildi. Bizleri Ortadoğu’da kardeş ilan eden Kuran- ı Kerim’e aykırı davranarak bizleri birbirimize düşman ettiler. Halep neyse, Urfa neyse Efrin odur, onlar bizim kardeşimizdir. Şu an iktidardakiler, adaleti dini kullanarak konuşuyorlar. Newroz diriliştir, Kürt halkının sadece değil, bir evrenin yenilenmesidir, çürümeden kokuşmuşluktan kurtuluşun adıdır."

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da, diriliş ve uyanışın tüm ezilenlerin direnişine yol açmasını temenni etti.  Tutuklu eş başkanları ve milletvekillerini selamlayan Kaya, "Bu uyanış bayramını kutlarken, geçen yıl Diyarbakır’da Newroz sabahında alana giderken vurulan Kemali özlemle anıyorum. Biz Newroz’da şehitleri unutmayacağız” dedi. Newroz alanına girişlerin engellenmesine tepki gösteren Kaya, “Saatlerce insanları bekleterek,  iradesi ile meydanları doldurmaya gelenleri engelliyorlar. Biz halkların özgürlüğü, geleceği için böyle bir günde güç elimizde olduğunda bunların bize yaptığını biz onlara yapmayacağız. Biz adalet ve eşitlik için mücadele ediyoruz. Biz 80 milyon insanın huzurla yaşaması için mücadele ediyoruz. Ülkemizde her şey tersine işliyor. Kawa’nın, İbrahim’in, Hz. Hüseyin’in direnişini söylemek dillendirmek suç” dedi.

Hüda Kaya’nın Konuşmasından sonra Kürt sanatçı Mesut Geweri ve Meyr Grubu sahne aldı.
 
Newroz, halay ve sloganlarla son buldu. (Urfa/MA)


SİİRT'TE ALANA GELENLERİN KİMLİKLERİNİN FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

HDP'nin Siirt'in Eruh yolu üzerindeki Nevruz alanında yaptığı Newroz kutlamasına, HDP Siirt eski Milletvekili Besime Gonca, HDP'li ve DBP'li yöneticiler ve vatandaşlar katıldı. Eruh Karayolu üzerinde yapılan kutlamalarda yoğun güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, alan içerisine giren vatandaşların kimliklerinin tek tek fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti.

Alan içerisine girmek isteyen basın mensuplarının yaka kartının yanı sıra kimliklerinin fotoğraflarını da çeken emniyet güçleri, alana girmek isteyen ancak yanında kimlikleri olmayan vatandaşları alan içerisine almadı. (DHA)


CİZRE

Şırnak Cizre’de Bozalan Tesislerindeki Newroz kutlamaları için binlerce kişi engellemelere rağmen barış talepleriyle alana aktı. Şırnak, Silopi, İdil, Uludere, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçesinden onlarca araçla Cizre’ye gelenler saatlerce polis kontrol noktalarında bekletildi. Evrak eksik gerekçesiyle çok sayıda araca el konulurken, araçlarda bulunanlar genel bilgi taraması (GBT) kontrolünden geçildi. Ayrıca Kürtçe pankartlara el konuldu.

YASAĞA RAĞMEN EZGİLER SUSMADI  

Newroz programı polisin engellemeleri nedeniyle gecikmeli başladı. Kimliği yanında bulunmayanlar alana alınmazken, Newroz şarkılarının çalındığı bilgisayara polis el koydu. Bunun üzerine alanı dolduran on binler, hep bir ağızdan seslendirdikleri ezgiler eşliğinde halay çekmeye devam etti.

Gecikmeli başlayan programda tutuklu olan HDP Eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ’ın yanı sıra tutuklu vekillerin mesajları okundu.

Mesajların ardından konuşan HDP PM Üyesi Resul Sadak, Botan halkının faili meçhul cinayetler, yasak ve yıkıma rağmen ayakta olduğunu hatırlatarak, “Newroz öncesi yüzlerce kişiyi gözaltına alarak, katılımı engellemek istediler. Botan her dönem başını kaldırmıştır. Zulme artık yeter. Botan halkı onurlu duruşuyla iradesine sahip çıkmıştır” dedi.

HDP Kadın Meclisi Üyesi Özlem Kutlu da, halkın Newroz’unu kutlayarak, “ Kadınlar olarak, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizi yok sayanlar Newroz alanına baksın. Bu fotoğrafı hiç bir zaman yok edemezler. Biz tarihi altın harflerle yazıyoruz. Bizler özgürlüğün kalbiyiz. Hiç bir zaman baş eğmeyeceğiz. AKP iktidarı Dehaq ise biz Botan meydanlarında Kawa’yız.”

NUSAYBİN

Nusaybin
Fotoğraf: Mezopotamya Haber Ajansı.

1992 yılındaki kutlamalarla hafızalara kazınan ve 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağında birçok mahallesi yerle bir edilen Mardin’in Nusaybin ilçesinde kutlamalar Cegerxwîn Parkı’nda yapıldı. Newroz alanına ‘8 Mart’tan Newroz’a özgürlük için alanlardayız’ yazılı pankart asıldı.  
Alanda ilk olarak konuşan HDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Ferhat Kut, Nusaybin’de iki senedir yapılamayan Newroz mitinginin bu yılda yapılmaması için yapılan baskıları boşa çıkardıklarını söyledi.  

KAWA’NIN DİRENİŞİ SÜRECEK

Tutuklu olan HDP Mardin Milletvekilli Gülser Yıldırım, cezaevinden gönderdiği mesajında şunları söyledi “Direniş ve özgürlük ile anılan kentin Newroz Bayramı’nı kutluyorum. Nasıl ki Kawa o meşalesi ile özgürlüğü halka sunduysa, bugün de biz onun mirasını asla yerde bırakmayacağız. Dehaq’lara karşı Kawa’nın direnişi sonuna kadar devam edecektir.”  Tutuklu olan ve yerine kayyım atanan Nusaybin Belediye Eş Başkanı Sara Kaya ise mesajında “Gözlerinde güneş ve ışık olan Nusaybin’in gençleri ve çocukları, her ne kadar yanınızda olamasam da alanlarda yine coşkuyla her şeye rağmen direndiğinizi biliyorum.”

NEWROZ ÖZGÜRLÜK GÜNÜDÜR

Okunan mesajlardan sonra HDP Diyarbakır Milletvekilli Feleknas Uca’nın da aralarında bulunduğu bir grup, Newroz ateşini yaktı. Kadınların zılgıtları eşliğinde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, yıllardır halkı ve özgürlük için bedel ödeyenlerin alanlarda olduğunu dile getirdi. “Newroz, Mazlum Doğan’dır, özgürlük günüdür. Newroz, Afrin’dir ve Kürt halkının günüdür” diyen Uca, “Özgürlük için evlerini ve toprağını bırakmayan, katliamlara karşı ayakta duranların direnişi önünde eğiliyoruz. Biz Nusaybin halkına borçluyuz. Yürekleri acı ile dolan ama yine de bu alanda olan anneler iyi ki varsınız” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Uca  “Bu Newroz ateşi, özgürlük ve direniş ateşi oldu. İki üç yıl önce verilen mesajlar yeniden okunsun ve ona göre dersler alınsın.” Kutlama, binlerce kişinin Koma Rosida müzik grubunun sahnede seslendirdiği şarkıları eşliğinde tuttuğu halay ile devam etti.

BATMAN

Batman’da binlerce kişi Newroz kutlamalarına katılmak için sabahın erken saatlerinden itibaren Yeni Otogar yanında bulunan Newroz Alanı'na akın etti. Program başlamadan önce dört bir yanına “Newroz pîroz be” yazılı alanı dolduran binler, halay ve zılgıtlarla kutlamalara başladı.
Kadınlar alanda yöresel kıyafetleriyle renk cümbüşü yaratırken, Barış Anneleri ise Afrin'e destek amacıyla ellerinde zeytin dallarıyla alana giriş yaptı.

Tüm baskı ve engellemelere rağmen geri adım atmayan gençler ise Batman’daki kutlamaların belkemiği oldu. Sabah saatlerinden itibaren büyük bir coşkuyla alana gelen gençler, Cemal Süreya'nın şiirinden esinlenerek bir zamanlar Batman mitingleri için “Kürtler uçuyor” deyimini söylettikleri kuleleri yaparak, birbirlerini havaya fırlattı.

Batman
Fotoğraf: Mezopotamya Haber Ajansı.

YÜKSEKOVA

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Newroz kutlamaları başladı. İlçe stadyumunda yapılan Newroz'un hazırlıkları günler öncesinden başlarken sabahın erken saatlerinde köy, mahalle ve ilçe merkezinden halk alana akmaya başladı.

7'den 70'e katılımın yaşandığı Newroz alanına, "Azadiya jinê azadiya civakiyê ye" ile "Newroz pîroz be" pankartları asıldı. Kadınların renkli fistanları erkeklerin de şal û şepik ile geldiği alana, HDP Milletvekillileri Lezgin Botan, Dilek Öcalan DTK Divan Üyesi Selim Sadak, Barış Anneleri, TJA üyeleri de alandaki yerine aldı.

Burada konuşan HDP Milletvekili Lezgin Botan, ilçe halkının Newroz’unu kutlayarak Afrin operasyonuna tepki gösterdi. DTK Divan üyesi Selim Sadak ise tarih boyunca Kürt düşmanlığının kaybettirdiğini belirterek “Bu düşmanlık yine kaybettirecektir” dedi.

Alanda çekilen halay ile Newroz başlarken program; saygı duruşu, ateşin yakılması, konuşmalar ve müziklerle devam etti.

AĞRI

Ağrı'da Newroz kutlamasının adresi Belediye Garajı alanı oldu. Kent halkı, sabah saatlerinden itibaren günler öncesinden düzenlemesi yapılan alana aktı. Newroz için hazırlanan sahneye, “8 Mart'tan Newroz'a alanlardayız” pankartı asıldı. Polislerin ablukaya aldığı alanın etrafında konumlandırılan TOMA'lardan “Ölürüm Türkiyem” parçasını çalınması halkın tepkisine neden oldu.

Kurulan kontrol noktasında bir genci üzerine giydiği sarı, kırmız yeşil tişört nedeniyle alana almayan polisler yine, gazetecilerin kalem ve defterlerine de el koydu.

Ancak bu engeller Newroz coşkusunu azaltamadı. Yöresel kıyafetlerle Newroz'a gelen kadınlar, boyunlarındaki beyaz şallarla dikkat çekti.

KARS

Kars'taki Newroz kutlamasının adresi ise, Cumhuriyet Meydanı oldu. Meydana ulaşan kent halkı; çalınan davul zurna eşliğinde halaya durarak Newroz coşkusu yaşamaya başladı. Sahneye “Newroz kutlu olsun”, “8 Mart’tan Newroz’a” pankartlarının asıldığı görüldü.

IĞDIR

Iğdır’da halk, rengarenk yöresel kıyafetleri ile Newroz alanını doldurdu. HDP binası önünde toplananlar buradan Newroz alanına taşındı. Iğdır Belediyesi Eş Başkanı Murat Yikit de burada çalınan davul zurna eşliğinde yurttaşlarla beraber halaya durdu.
Çekilen halayların ardından yurttaşlar otobüslerle Newroz alanına taşındı.

Newroz alanında kadınlar, başlarını bölgeye özgü rengarenk kofilerle bağlarken, gençlerin ise “Newroz piroz be” yazılı bandajları taktığı görüldü. Newroz için kurulan platforma ise “Newroz piroz be” pankartı asıldı.

Alanı dolduranlar programın başlaması öncesi platformdan çalınan müziklerle halaya durarak Newroz coşkusunu doyasıya yaşadı.

HAKKARİ

Hakkari’de Newroz, kentin girişindeki otogar alanında kutlanmaya başlandı. Kent halkı yerel kıyafetlerini giymiş halde mahallelerinden yürüyüşe geçerek kutlama alanına ulaştı. HDP ve DBP flamaları ile süslenen alana yine “8 Mart’tan Newroz'a özgürlük için alanlardayız” ve “Newroz pîroz be” pankartları asıldı.

Güneşli bir havanın eşlik ettiği kutlama, çalınan müziklerin eşliğinde uzun halayların çekilmesiyle başladı.

MUŞ

Muş'ta da Otogar Meydanı'nda kutlanan Newroz'a sabah saatlerinde tüm ilçelerden insanlar akın etti. Yöresel kıyafetlerini giyen halk, alanda çalınan müzikler eşliğinde halaylar çekmeyi sürdürüyor. HDP milletvekilleri Mithat Sancar ile Ayşe Acar Başaran'ın da katıldığı kutlamada, Koma Dengê Jinên Azad ve yerel sanatçılar sahne aldı.

TATVAN

Bitlis'in Tatvan ilçesi Fuar Meydanı'nda kutlanan Newroz'da alan halkın sabah saatlerinde akın akın gelmesiyle doldu. Bitlis merkez ve ilçelerden binlerce kişinin akın ettiği Newroz'da halk çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

7 soruda Down Sendromu nedir, nasıl tespit edilir?

SONRAKİ HABER

HDP’li eski ilçe başkanına bilirkişi raporuna rağmen hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa