ÇHD: Cezaevi müdürü işkence yapıyor

ÇHD: Cezaevi müdürü işkence yapıyor

ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak’ın cezaevinde işkencelere bizzat katıldığını iddia ederek Ak’ın gerçekleştirdiği kötü muamele hak ihlallerini sıraladıÇHD’nin yaptığı açıklamada, 14 Ağustos’ta Haydar Gündoğmuş i

ÇAĞDAŞ Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi Müdürü Haydar Ali Ak’ın cezaevinde işkencelere bizzat katıldığını iddia ederek Ak’ın gerçekleştirdiği kötü muamele hak ihlallerini sıraladı
ÇHD’nin yaptığı açıklamada, 14 Ağustos’ta Haydar Gündoğmuş isimli siyasi tutuklunun saldırıya maruz kaldığı, Haydar Ali Ak’ın bizzat yönettiği işkencelerle tek kişilik hücreye götürüldüğü, iddia edilerek bu durum diğer siyasi tutsaklarca kapılara vurulmak suretiyle protesto edilince de Ak’ın yönetiminde bu kez tüm siyasi tutsaklara saldırıda bulunulduğu belirtildi. Cezaevinde, tüm siyasi tutsakların sohbet hakkı ve havalandırma hakları gasp edilmiş durumda olduğuna dikkat çekilen açıklamada Ak’ın ihlal ettiği haklar ve işkence iddiaları şöyle sıralandı
*6 Mayıs 2010 tarihinde sabah sayımında 2.Müdür H. Ali Ak’ın gözetiminde bir grup gardiyan tarafından A-17, A-27 ve A-31’de kalan tutuklular darp edilmiş, sayım işlemi yerine arama işlemi yapılmıştır.
*24 Eylül 2010 tarihinde yapılan aramada A-9 Nolu hücrede bulunan idarenin vermiş olduğu iki battaniyeye “fazla” olduğu gerekçesiyle el konulmuştur. Battaniyenin “dilekçe karşılığında idare tarafından verildiği” itirazında bulunan Turaç Solak’a soruşturma açılmış ve 5 günlük hücre cezası verilmiştir.
*15 Ekim 2010 tarihinde sabah sayımında A-22 Nolu hücrede bulunan ve hücreler arasında kullanılan iletişim toplarının varlığı bahane edilmiş ve arama işlemi yapılacağı söylenmiştir. Arama işlemine itiraz edenler, 2.Müdür H. Ali Ak’ın talimatıyla darp edilmiş, Nusret Gözübek, Erdinç Akçil zorla havalandırmaya çıkartılmıştır.
*20 Ocak 2011 tarihinde C-87 nolu hücrede ani arama yapılmış, Hücrede kalan Nurettin Temel, Gökhan Sarıtoprak ve S. Bülent Sürücü’nün ani aramaya itiraz etmesi üzerine darp edilmişlerdir.
*18 Mart 2011 tarihinde Fehmi Karaman, kendisine gelen koliyi açmak için hücreden çıkmış ve koli açım yerinde Alaattin Öget’le karşılaşmıştır. Öget, Karaman’a ‘bugün bana çok işkence yaptılar’ diyerek yaşadıklarını anlatmış, bu konuşmaları orada görevli olan 2.Müdür H. Ali Ak duyarak sinirlenmiştir. Zira tutuklunun anlattığı işkenceleri gerekleştiren bizzat kendisidir. Görevlilere Alaattin Öget’i göstererek ‘ne böğürtüyorsunuz bu şerefsizi, alın götürün’ diye hakaret etmiştir. Fehmi Karaman ‘nasıl konuşuyorsun biraz terbiyeli ol’ diyerek uyarması da küfür ve hakaretle yanıt bulmuştur. Bu küfürler arasında, ‘Hepinizi s....., boynunuzu eğdirip hepinizi s....., o.çocukları, p....ler, şerefsizler. ananızı, avradınızı, bacınızı....s......’ şeklinde küfürler bulunmaktadır. Buna o esnada orada görevli bulunan astsubay ve personel de şahit olmuştur. Bu küfürlere maruz kalan tutuklu ve hükümlülerce yapılan suç duyurularına rağmen, yetkili makamlarca hiçbir işlem yapılmamış, önlem alınmamıştır.
*30 Haziran 2011 tarihinde sabah sayımında B2 bloktaki tek kişilik hücrede kalan Özcan Bayram’a yine 2.Müdür H.Ali Ak tarafından saldırıda bulunulmuş hücresi talan edilip, panodaki resimlere, çekpas sapına ve dergilere el konulmuştur. Daha sonra zorla süngerli hücreye alınan Özcan Bayram, 6 saat burada tutulmuş ve hakkında soruşturma açılıp 6 gün hücre, 1 ay ziyaretten men cezaları verilmiştir.
*11 Temmuz 2011 tarihinde Özcan Bayram’ın kaldığı B 2 bloktaki tek kişilik hücreye baskın arama yapılmış hücre altüst edilmiş ve havalandırma kapısı zorla kilitlenmiştir.
*14 Temmuz 2011 tarihinde hakkında açılan soruşturma nedeniyle ifade vermeye giden Özcan Bayram, 2.Müdür H. Ali Ak’ın fiziki saldırısına maruz kalmıştır. Bayram’ın kendisine saldıran, işkence yapan H. Ali Aa’a ifade vermeyeceğini belirtmesi üzerine sinirlenen H. Ali Ak ‘başka bir emrin var mı’ diyerek oturduğu koltuktan kalkıp tutukluya tokat atmıştır. Üstüne bir de tutuklu hakkında soruşturma açılmış 1 gün hücre, 1 ay ziyaretten men cezaları verilmiştir.
*15 Temmuz 2011 tarihinde yapılan genel aramada C-77 nolu hücrede kalan Hakan Karabey. personelin arama sırasında kahveyi yere dökmesi üzerine dikkatli olması için uyarıda bulunmuş ve aramada bulunan müdür bu duruma sinirlenerek gardiyanlara “alın bunu” talimatı vermiştir. Bunun üzerine Karabey, önce süngerli hücreye atılarak 6 saat burada tutulmuş, sonrasında kendi hücresine götürülmeyerek C Bloktaki tek kişilik hücrelere konulmuş ve hakkında soruşturma açılmıştır. Hakkında açılan soruşturmayla ilgili 18 Temmuz günü ifadeye çıkan Karabey’in karşısında yine 2.Müdür H. Ali Ak bulunmaktadır. Tutuklunun kendisine işkence yapan bir müdüre ifade vermek istemediğini, bir başka müdür gelirse ifade vereceğini belirtmesi üzerine sinirlenen 2.Müdür H. Ali Ak, Karabey’e ‘s.....r ol çık git o zaman ‘ diyerek küfür etmiş ve sağ gözüne yumruk atarak darp etmiştir. Hakkında açılan soruşturma sonucunda Hakan Karabey’e 8 gün hücre, 1 ay iletişimden men cezası ile aynı hücrede kalan Emrah Doğan ve Hasan Kaya’ya da 1’er gün hücre, 1’er ay iletişimden men cezaları verilmiştir
(İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net