19 Mart 2018 23:16

AKP'li Şamil Tayyar'ın 'FETÖ borsası' iddiası TBMM'ye taşındı

CHP Milletvekili Mehmet Tüm, AKP'li Şamil Tayyar'ın 'FETÖ borsası var. Milyon doları veren FETÖ’cü bırakılıyor' sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

Paylaş

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın, katıldığı bir televizyon programında kullandığı, "Gaziantep'te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. İtirafçı adı altında iş adamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye'nin birçok yerinde var bu"  sözlerini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e sordu.

AKP Milletvekili Şamil Tayyar’ın, katıldığı televizyon programında yaptığı "FETÖ borsası" açıklamalarına CHP'li Mehmet Tüm'den tepki geldi, AKP'nin 'FETÖ’ ile mücadelede günah çıkardığını ve topu yargıya atmaya çalıştığını belirten Tüm, Tayyar’ın sözlerini samimiyetsizlik olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, AKP’nin FETÖ ile mücadelesinde samimi olmadığını, davalarda çok ciddi skandalların, mağduriyetlerin, adaletsizliklerin yaşandığını birçok kez dile getirdik. OHAL'de hukuksuzluğun olağan hale getirildiğini defalarca belirttik. Toplumdan ve bizlerden gelen tüm bu itirazlara rağmen, AKP hiçbir yapıcı adım atmadı, FETÖ’yle mücadeleyi muhaliflere gözdağı olarak kullandı. 15 Temmuz’la hesaplaşacağını belirterek, 20 Temmuz’da kendi darbesiyle toplumsal muhalefeti sindirmeye çalıştı. Şimdi erken seçim tartışmalarının yapıldığı bir ortamda, AKP’liler her nedense günah çıkarırcasına topu yargıya atmaya çalışıyorlar. AKP’li bir vekil çıkıp, 'FETÖ borsası' oluştuğunu, FETÖ’cülerin milyonlarca dolar paralarla itirafçılık adı altında tahliye edildiğini itiraf ediyor ve ‘FETÖ’yle mücadelede bir problem var’ diyor. Hukuksuzca içeri attığınız insanların suçu, 'FETÖ borsasında' itirafçılık anlaşması yapmaması mıdır? Askeri öğrencilerin suçu milyonlarca dolarlarının olmayışı mıdır? Bu yaşadıklarımız bir insanlık utancıdır.”

CHP’li Tüm, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM'ye verdiği 7 maddelik önergesinde, şu sorulara yer verdi: 

" ♦ Tayyar’ın sözünü ettiği ‘FETÖ borsası’ nedir? Bakanlığınızın konuya ilişkin herhangi bir araştırması var mıdır, kurumunuza herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır? 

♦ FETÖ davalarında ‘itirafçı’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilen kişi sayısı kaçtır? Bu tahliyelerin mahkemeler ve bulundukların bölgelere göre dağılımı nedir? 

♦ Bahsi geçen ‘itirafçılık adı altında tahliye’ düzenine ilişkin HSK’ye yapılan başvuru veya suç duyurusu sayısı nedir?

♦ Görevi kötüye kullanma ve rüşvet suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan hâkim veya savcı sayısı kaçtır?

♦ Bakanlığınız itirafçılık sistemini nasıl denetlemektedir? İtirafçılığa ilişkin herhangi yasal düzenleme yapılacak mıdır?

♦ 100 binden fazla kamu emekçisi hukuksuz yere işten atılırken, FETÖ tutuklusu kişilerin parayla serbest bırakılması hangi adalet anlayışının sonucudur?

♦ Suçunu bilmeden cezaevine atılan insanların suçu milyonlarca dolarının olmayışı mıdır?

♦ Askeri öğrencilerin suçu FETÖ borsasında itirafçılık anlaşması yapmaması mıdır?" (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da kamu çalışanları uyarı grevine çıkıyor

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa