04 Mart 2018 12:58

Gazeteci Saymaz: Keşke özelleştirmeseydik diyecekler

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen söyleşide Gazeteci Saymaz, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine dair bilgiler verdi.

Paylaş

Önceki gün Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen söyleşide İsmail Saymaz, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili bilgiler verdi.

Yoğun katılımla Devlet Tiyatrosu Salonu'nda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Av. Ahmet Özdel, platformun birçok önemli etkinliğe imza attığını belirterek sözü İsmail Saymaz'a bıraktı.

 

Çorum Şeker Fabrikası'nın kapatılacak 14 fabrikadan birisi olduğunu belirten Saymaz, Başbakan Yıldırım'ın "devlet piyasadan elini çekmeli" sözlerini hatırlatarak 40 yıldır aynı lafın söylendiğini ifade etti. Saymaz, "Bunu ilk olarak 24 Ocak 1980’de denemek istediler. Bunun için de 12 Eylül darbesi yapıldı. O tarihten bu yana 346 kalem malı sattılar. Şimdi Cumhurbaşkanı’nın danışmanlarından bir tanesi ‘keşke Telekom’u satmasaydık’ diyor. Yarın Şeker için de aynısını diyecekler” şeklinde konuştu.

1980 öncesinde ülkemizde yaygın bir sendikalaşmanın bulunduğunu kaydeden Saymaz, “O zaman Türkiye’de 2,5 milyon sendikalı işçi vardı. Özelleştirme hamlesinin en yakıcı sonucu işçilerin sokağa atılması oldu. Bugün kayıtlı işçi sayısı 13 milyon, sendikalı işçi sayısı ise 1,2 milyon." dedi. Saymaz ayrıca her 10 işçiden birinin taşeron olduğuna ve Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa birincisi olduğuna da dikkat çekti.

'ÜLKENİN BÜTÜN SANAYİ BİRİKİMİ YAĞMALANDI'

Türkiye’nin bütün sanayi birikiminin özelleştirme politikaları nedeniyle yağmalandığını kaydeden Saymaz, ayrıca "Türkiye toplumu hiç olmadığı kadar yoksullaştırıldı ve onun emeğiyle, onuruyla oynandı. Ülkemizin sanayi birikiminin üzerinde bir kene var. Bu kene, özelleştirmedir, kapitalizmin kendisidir." dedi. Saymaz, toplumu bu yağmaya ikna etmek için de siyasal islamcılığın kullanıldığını ifade etti.

'İLK DEFA HANGİ PARTİNİN NE KADAR OY ALDIĞI BELLİ OLMAYACAK'

Saymaz, Türkiye'de yarılmanın kurumsallaştığı bir siyasal iklime doğru gidildiğini söyledi. Başkanlık seçimi için düzenlenen ittifak düzenlemesine dair konuşan Saymaz "Aynı pusulada 2 parti olacak, her yere mühür basılabilecek ve geçerli sayılacak. Daha sonra da oyları kendi aralarında pay edeceklermiş. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa hangi partinin ne kadar oy aldığı belli olmayacak." dedi. (Çorum/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da sosyal demokratlar hükümete ‘evet’ dedi

SONRAKİ HABER

Meclisteki kayıp silah tartışması sosyal medyaya taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...