28 Şubat 2018 16:31

Sigaraya yeni yasaklar: Paketler 'tek tip' olacak

Sigara yasağıyla ilgili taslak, sigara satışlarında tüketimi ve erişimi özendirecek sunum ve pazarlama tekniklerini kısıtlayıcı hükümler içeriyor.

Paylaş

Sigara yasaklarını da içeren yeni yasa taslağına göre sigara satışları açıktan yapılamayacak. Ürünler, müşterinin göremeyeceği ve ulaşamayacağı noktalarda yer alacak.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın tütünle mücadele kapsamında hazırlanması talimatını verdiği taslakta yer alan yeni düzenlemeler şöyle:

PAKETLER TEK TİP OLACAK

  • Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünlerinin paketi belli standartlarda olacak. Paketler, düz ve öngörülen standartlarda piyasaya arz edilecek.
  • Sigara paketinin üzerinde sadece kutu yüzeyinin yüzde 5’ini aşmayacak puntoda markası yer alacak.
  • Kutuda resim, amblem gibi görsellere yer verilemeyecek.
  • Öngörülen sınırlayıcı kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri için de geçerli.
  • Tek tip paketler Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şekilde hazırlanacak.
  • Yeni düzenlemeyle tütün ürünlerinin satışı da disipline edilecek. Büfelerde, marketlerde sigara satışları açıktan yapılamayacak. Kapalı dolaplar müşterinin göremeyeceği ve ulaşamayacağı noktalarda yer alacak.
  • Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerler ile bunların yerleşkelerinde bulunan işletmelerde de tütün ürünü satışı yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, tütün satışıyla ilgili öngörülen yasakların yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten 7 ay sonra uygulamaya gireceğini belirterek, “Bu süreçte ilgililer gerekli hazırlıkları yapacaklar” dedi.

Yetkililer sigara paketlerinde yer alacak marka logosu, yazılar ve diğer işaretlere ilişkin de bir yönetmelik çıkarılacağını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

PFDK'dan Fenerbahçeli Fernandao'ya 2 maç ceza

SONRAKİ HABER

Lüleburgaz’da EMEP ilçe yöneticisi Cengiz Atlı’ya tutuklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...