08 Şubat 2018 08:28
Son Güncellenme Tarihi: 08 Şubat 2018 09:43

JES şirketi gidene kadar Uzundere'de nöbet sürecek

Bakan ve valinin ‘mahkeme sonuçlanana kadar çalışma olmayacak’ sözlerini yeterli bulmayan Uzundere halkı JES şirketi gidene kadar nöbeti sürdürecek.

Paylaş

 

Metehan UD
İzmir

Bakan ve valinin ‘mahkeme sonuçlanana kadar sondaj çalışması olmayacak’ sözlü ifadelerini yeterli bulmayan Uzundere halkı jeotermal şirket bölgeyi tamamen terk edene kadar direnişlerini sürdürme kararı aldılar. 

İzmir'in Karabağlar ilçesinde kalan Uzundere Mahallesi'nde açılmak istenen jeotermal santral kuyularına karşı bölge halkının başlatmış olduğu nöbet bir haftayı geride bıraktı. İş araçlarını alan dışına çıkaran köylüler çukurların başındaki nöbetini dönüşümlü olarak 24 saat sürdürüyor. 

Nöbet yerini dün, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve Özcan Purçu ziyaret etti. Vekiller, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile telefonda yaptıkları görüşmelerle hakkında bilgi verdi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "Bu projede ÇED raporu gereklidir. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğüne bu konuda talimat vereceğim. ÇED raporu olmadan bu iş olmaz" dediğinin belirten vekiller İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın da Uzundere halkının açtığı dava sonuçlanana kadar jeotermal kuyusu için başlatılan sondaj çalışmalarının durdurulacağını bilgisini verdi. 

Uzundere halkı gelişmeler üzerine akşam direniş yerinde toplandı. Toplantıda vekillerin verdikleri bilgiler değerlendirildi. Verilen sözlü ifadelerin yetersiz olduğunu vurgulayan Uzundereliler, JES şirketi alanı tamamen terk edene kadar direnişi sürdürme kararı aldı. Yetkililerden yazılı belge isteyen Uzundereliler daha geniş kamuoyu oluşturma kararı da aldılar. 

'BİZİM İÇİN YETERLİ DEĞİL'

Konuştuğumuz mahallelilerden Naciye Gür "Geçen perşembeden beri buradayız. Bu süreçte çok destekçimiz oldu. Bunlardan biri de CHP'li vekillerdi. Onlar da desteklediklerini dile getirdiler. Bakan ve valililikle yaptıkları olumlu görüşmeleri aktardılar. Bu önemli bir gelişme ama bizim için yeterli değil. Bizim için gerekli olan sondaj makinelerinin alanı terk etmesi ve açılan kuyuların kapatılması. Bu oluncaya kadar birlikteliliği sürdürmeye devam edeceğiz. Ne kadar sürer bilemiyoruz. Uzun soluklu olacağını düşünüyoruz. Verilen desteklerin devam etmesini de bekliyoruz" dedi. 

'AÇIKLAMALAR MUĞLAK'

Meyrim Çetin de, yapılan açıklamaların muğlak olduğunu düşündüğünü ifade ederek şunları söyledi "Direnişi devam ettirme kararı aldık. Şirkete dair her şey gidene kadar buradayız. Jeotermal enerji başta tarım alanları olmak üzere doğaya zarar veriyor. Yer altında çıkacak maddeler suyumuza, havaya karışacak. Bir süre sonra burada nefes alamayacak hale geleceğiz. Tarlalarımızdan mahsul alamayacak  ve biz de burada yaşamayacak hale geleceğiz. Uzundere'ye sahip çıkacağız ve gelecek nesillere sağlıklı olarak aktarmak için çabamız sürecek" . 

 

 

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'li general Funk: ABD askerleri Menbic'den çekilmeyecek

SONRAKİ HABER

Vanlı yurttaşlar: Evlerinin onarılmasını ve çadır konteyner istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa