03 Şubat 2018 19:34

Kocaeli İSİG Meclisi, 2. meclis toplantısını gerçekleştirdi

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 3 aylık periyotlarla düzenlediği meclis toplantısının ikincisini gerçekleştirdi. 

Paylaş

Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 3 ayda bir gerçekleştirdiği meclis toplantılarının ikincisini düzenledi. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Binasında gerçekleştirilen toplantıya işçilerin yanı sıra iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, avukat ve gazeteciler de katıldı. 

Meclis toplantısına ‘2017 Yılı iş Cinayetleri Raporu’nun sunumuyla başlandı. Sunumu Kocaeli İSİG Meclisi Koordinasyonundan Selçuk Karstarlı yaptı. İstanbul İSİG Meclisi verilerine göre 2017 yılında en az 2006 emekçinin iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdiğini aktartarak sözlerine başlayan Karstarlı, 2017 yılında Kocaeli’de 71 emekçinin iş cinayetine kurban gittiğini aktardı.

İŞ CİNAYETİNDE GEBZE BİRİNCİ SIRADA

En fazla iş cinayetinin yaşandığı iller arasında Kocaeli’nin 6. sırada olduğunu vurgulayan Karstarlı, “2016 yılında ise en çok ölümün yaşandığı 2. ildi Kocaeli. 2016’da 89 işçi hayatını kaybetmişti. İlimiz 2017 yılında iş cinayetleri bakımından, ölen kişi sayısı dikkate alındığında ülke genelinde 6. sırada gelmekte fakat sigortalı sayısına göre 2. nüfusa oranla da 3. sırada” dedi. Kocaeli’de 2017 yılında en fazla iş cinayetinin 17 işçi ölümü ile Gebze ilçesinde gerçekleştiğini belirten Karstarlı, Gebze’yi İzmit, Darıca ve Kartepe ilçelerinin takip ettiğini ifade etti. 

METALDE ÖLÜMLER ÜLKE ORTALAMASINDAN İKİ KAT FAZLA

Hem ülke genelinde hem de Kocaeli’de en fazla işçinin inşaat iş kolunda hayatını kaybettiği ifade eden Karstarlı, “Kocaeli’de metal iş kolundaki ölümler ülke ortalamasının 2 katından fazla. Verilere göre, Kocaeli’de en fazla ölüm, ezilme ve göçük sebebi ile olmuştur. Kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranı ülke genelinde yüzde 9'ken Kocaeli’de bu oran yüzde 15 olarak gerçekleşmiştir.  Bu oran geçtiğimiz yıl ülke genelinde yüzde 11 Kocaeli’de ise yüzde 17'di” dedi. Kocaeli’de ölen 71 işçiden 1’inin kadın olduğunu vurgulayan Karstarlı, “71 işçiden 3'ünün yaşı 18 yaşın altında, 6 işçi ise göçmen” dedi.

Karstarlı’nın sunumunun ardından meclis toplantısı; şehre Meslek Hastalığı Hastanesi kurulması için çalışma önerileri, 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü ve Çalışma Grubu önerisi gündemli gerçekleştirildi. Ayrıca toplantıda Kocaeli İSİG Meclisinin çalışma ve karar alma ilkeleri de oylamaya sunuldu ve karar altına alındı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taksim'de tek tipi protesto eden 2 TAYAD'lı gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Jinnews’e 7. kez erişim engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...