31 Ocak 2018 17:43

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen tutuklandı

Afrin paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen tutuklandı. 

Paylaş

 

Sosyal medyadaki Afrin paylaşımları nedeniyle 28 Ocak günü gözaltına Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, çıkarıldığı 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandı. Kararı değerlendiren Av. Tugay Bek, tutuklamaya tepki göstererek, “Muhalefet partileri, yurttaşlar iktidarın her türlü faaliyetini eleştirme hakkına sahiptir” dedi. 

Antep’te “sosyal medyada Afrin’e dair paylaşımlar” gerekçe gösterilerek yapılan gözaltı işlemleri kapsamında Türkmen’in şehir dışında olmasına rağmen evi aranmış ve bilgisayarına el konulmuştu. 28 Ocak günü Antep Havaalanında gözaltına alınan Türkmen, Emniyet işlemlerinin ardından Adliye sevk edildi. Türkmen’e Afrin ile ilgili tek paylaşımın yanı sıra daha önce sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutukladığı ve serbest bırakıldığı davaya konu olan paylaşımların yeniden sorulması dikkat çekti. Savcılık işlemlerinin ardından 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Türkmen, savunma yaptı. Emek Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı olduğunu, partisinin siyasi görüşleri doğrultusunda paylaşım yaptığını, terörü öven paylaşımlarının olamadığını söyleyen Türkmen, “Ben düşünce özgürlüğü adına paylaşım yaptım. Devletin ve ülkenin siyasi itibarını zedeleyen bu harekata karşıyım. Sadece 20 Ocak tarihli paylaşım söz konusudur. Bunda da terörü öven bir durum söz konusu değildir. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Tutuksuz yargılanmak istiyorum” dedi. Türkmen’in savunmasında sonra avukatlar yaptıkları savunmada müvekkillerin bir partinin üst düzey yöneticisi olduğunu, sabit ikametgahının olduğunu, kaçma şüphesi olmadığını belirterek, tutuksuz yargılanmasını istedi. Yapılan savunmalardan sonra kararını açıklayan 1. Sulh Ceza Hakimliği, Türkmen hakkında “Şüphelinin yüklenen suçu işlediğine kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delilerin bulunması” gerekçesiyle tutukluğunu istedi. Türkmen Antep Cezaevine gönderildi. 

BÖLÜKBAŞ SERBEST

Evrensel dağıtırken gözaltına alınan Emek Partisi Antep İl Yöneticisi Cengiz Anıl Bölükbaş adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı

‘MUHAFET PARTİLERİ HER TÜRLÜ FAALİYETİ ELEŞTİRME HAKKINA SAHİPTİR’

Türkmen’in avukatlarından Tugay Bek tutukluluğu gazetemize değerlendirdi. Bek, şunları söyledi: “Hükümetten gelen ‘Zeyin dalı operasyonun karşı çıkanlar terör örgütü yanlısıdır’ açıklamasında ülkenin dört bir yanında muhalif kişi ve kurumlara yargı eliyle bir sindirme operasyonu başlatıldı. Mehmet Türkmen’e yönelik tutuklama kararı da bu operasyonların bir parçasıdır. Emniyet aşaması ve sorgu hakimliğinde Türkmen’in paylaşımlarının “Zeytin Dalı Operasyonunu itibarsızlaştığı ve bir kısım örgütlerin propagandasını yaptığı” iddia edildi. Oysa muhalefet partileri, yurttaşlar iktidarın her türlü faaliyetini eleştirme hakkına sahiptir. Kaldı ki ülkemizin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar barışın değil savaşın propagandasını suç sayar. Her türlü hukuki takibine devam edeceğiz.” (Antep/EVRENSEL)

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da 6.1 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Sarımsaklı sahilleri zeytin karasuyu tehdidi altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...